Wyścig nuklearny przyspiesza wymienione Radzikowo.docx

(85 KB) Pobierz

Wyścig nuklearny przyspiesza: wymienione Radzikowo

The nuclear race accelerates

Manlio Dinucci – 19.07.2021

 

 

https://www.voltairenet.org/local/cache-vignettes/L400xH300/Voltairenet-org_-_1-1553-21aef.jpg?1630518099

 

W bazie Radzikowo w Polsce rozpoczęły się prace instalacyjne systemu  Aegis Ashore, jego koszt to ponad $180 mln. Będzie to druga amerykańska baza rakietowa w Europie, po tej w

Deveselu w Rumunii działającej od 2015. Oficjalnym zadaniem tych baz jest ochrona "tarczą" SM-3 przechwytującą rakiety, sił USA w Europie i tych europejskich sojuszników NATO przed obecnymi i pojawiającymi się zagrożeniami rakietami balistycznymi spoza obszaru euroatlantyckiego".

W dodatku do tych 2 naziemnych instalacji, 4 statki wyposażone w ten sam system Aegis, rozmieszczone przez Marynarkę USA w hiszpańskiej bazie Rota, przepływają M Śródziemne, M Czarne i Bałtyk. Marynarka USA ma ok. 120 niszczycieli i krążowników wyposażonych w ten system rakietowy.

 

Zarówno statki, jak i instalacje lądowe Aegis wyposażone są w pionowe wyrzutnie Mk 41 firmy Lockheed Martin: pionowe rury (w korpusie statku lub w podziemnym bunkrze), z których wystrzeliwane są rakiety. Sam Lockheed Martin, ilustrując parametry techniczne, dokumenty stwierdzające, że może on wystrzeliwać rakiety do wszystkich misji: przeciwrakietowej, przeciwlotniczej, przeciwokrętowej, przeciw okrętom podwodnym i ataku na cele lądowe. Każdą wyrzutnię można przystosować do dowolnego pocisku, w tym "do ataku dalekiego zasięgu", w tym pocisku manewrującego Tomahawk. Może być również uzbrojony w głowicę nuklearną.

 

Dlatego nie wiadomo które rakiety faktycznie są w pionowych wyrzutniach bazy Aegis Ashore w Rumunii, a które zostaną zainstalowane w Polsce. Ani które rakiety są na pokładzie statków przekraczających granice rosyjskich wód terytorialnych. Nie mogąc tego sprawdzić, Moskwa uważa za oczywiste, że są tam również rakiety nuklearne. Ten sam scenariusz jest w Azji Wschodniej, gdzie statki wojenne Aegis VII Floty przekraczają M Płd Chińskie. Główni sojusznicy USA w regionie – Japonia, Korea Płd, Australia – też mają statki wyposażone w amerykański system Aegis.

 

To nie jest jedyny system rakietowy jaki US rozmieszcza w Europie i Azji. W przemówieniu w  George Washington School of Media and Public Affairs, gen. McConville, Szef Sztabu Armii, stwierdził w marcu ub. roku, że Armia USA przygotowuje "grupę zadaniową" wyposażoną w "precyzyjny ogień dalekiego zasięgu, który może dotrzeć wszędzie, składającą się z rakiet hipersonicznych, rakiet średniego zasięgu i precyzyjnych rakiet uderzeniowych", oraz że "systemy te są zdolne do penetrowania przestrzeni ostrzału przeciwlotniczego. Generał zaznaczył, że "planujemy rozmieścić jedną z tych grup zadaniowych w Europie i prawdopodobnie dwie na Pacyfiku".

W takiej sytuacji nie zaskakuje to, że Rosja przyspiesza rozmieszczanie nowych rakiet międzykontynentalnych, wyposażonych w głowice nuklearne, które po trajektorii balistycznej suną przez tysiące kilometrów z prędkością hipersoniczną.  Ani nie zaskakuje wiadomość, opublikowana w Washington Post [1], że Chiny budują ponad 100 nowych silosów dla mię-dzykontynentalnych rakiet z głowicami nuklearnymi. Wyścig zbrojeń toczy się nie tyle w wymiarze ilościowym (liczba i moc głowic nuklearnych), co jakościowym (prędkość, zdolność penetracji i położenie geograficzne nośników nuklearnych). Reakcję w przypadku ataku lub domniemanego ataku, coraz częściej powierza się sztucznej inteligencji, która w ciągu kilku sekund musi podjąć decyzję o wystrzeleniu rakiet nuklearnych. Zwiększa to możliwość przypadkowego wybuchu wojny nuklearnej, kilkakrotnie ryzykowanej podczas zimnej wojny.

Traktat o Zakazie Broni Nuklearnej, przyjęty przez ONZ w 2017, i wszedł w życie w 2021, do tej pory podpisany przez 86 krajów i ratyfikowany przez 54. Żaden z 30 krajów NATO i 27 z UE (oprócz Austrii) nie ratyfikował go ani nawet nie podpisał. W Europie podpisały go i ratyfikowały tylko Austria, Irlandia, Malta, San Marino i Stolica Apostolska. Żaden z 9 krajów nuklearnych – USA, Rosja, Francja, W Brytania, Izrael, Chiny, Pakistan, Indie i Korea Płn – ani go nie ratyfikowały, ani nawet nie podpisały.

https://www.voltairenet.org/article213682.html

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin