OCHRONA-LASU-EGZAMIN-.docx

(2053 KB) Pobierz

1. Definicja i klasyfikacja pożarów lasu; przyczyny powstawania pożarów w lasach.

Pożar lasu - jest to niekontrolowany proces spalania w środowisku leśnym. Powoduje

on straty ekologiczne i materialne.

Pożary lasu dzielą się na:

a)      pożary podpowierzchniowe (torfowe, torfowo-murszowe) – Sprzyjają im długie okresy suszy, powodujące obniżenie się poziomu wód gruntowych – , do 1000 st C

b)      pożary pokrywy gleby – jeden z najczęstszych pożarów lasu, w wyniku ich rozprzestrzeniania się spalaniu ulegają: ściółka, mech, trawy, krzewy, leżanina, podrosty, kora i płytko znajdującesię korzenie. Pożary pokrywy gleby nie zależą od pory roku. Do 900 st C

c)      pożary całkowite drzewostanu – obejmują swoim zasięgiem cały przekrój pionowy drzewostanu. Powstają z pożarów pokrywy gleby. Do 1200 st C

d)      pożary pojedynczych drzew – powstają bardzo rzadko, w wyniku celowego podpalenia bądź uderzenia pioruna.

Można je podzielić również ze względu na powierzchnię jaki objęły :

1)      ugaszone w zarodku – do 0,05 ha,

2)      małe – od 0,06 ha do 1 ha,

3)      średnie – od 1,01 ha do 10 ha,

4)      duże – od 10,01 ha do 100 ha,

5)      bardzo duże – od 100,01 ha do 500 ha,

6)      katastrofalne – ponad 500 ha.

Przyczyny powstawania pożarów :

·        celowe podpalenia

·        wypalanie łąk w pbliżu lasów

·        nieuwaga ludzi

·        awarie linii energetycznych

·        niesprawne środki transportu

·        wyładowania atmosferyczne

 

2.System wczesnego wykrywania pożarów lasów w Polsce.

Wyróżniamy następujące sposoby wykrywania pożarów w Polsce :

1)      sieć stałej obserwacji naziemnej – z punktów obserwacyjnych (np. wieżowce, wieże kościelne, wieże ciśnień, wieże obserwacyjne i telewizyjne) prowadzi się monitoring wszystkich obszarów leśnych, bez względu na formę ich własności. Obserwację z tych pkt organizuje N-ctwo i prowadzi je w porze dziennej w okresie zagrożenia pożarowego.

2)      patrole przeciwpożarowe – mają na celu wykrycie i ugaszenie pożarów w zarodku oraz nadzoru nad bezpiecznym zachowaniem osób przebywających w lesie. Powinien być taki patrol wyposażony w : środek transportu, podręczny sprzęt do gaszenia pożarów w zarodku, środek łączności – radiotelefon i/lub telefon w zależnie od potrzeb.

3)      punkty alarmowo-dyspozycyjne (PAD) – podstawowy organizuje się w biurach nadleśnictw I i II kategorii zagrożenia pożarowego, do zadań PAD należą m.in. nadzór nad funkcjonowaniem systemu obserwacyjno-alarmowego,  ustalenie adresu (miejsca) pożaru zgłoszonego przez sieć obserwacyjną, powiadomienie jednostki PSP, skierowanie do pożaru własnych sił i środków nadleśnictwa, utrzymanie łączności z miejscem akcji itp.

4)      sieć łączności alarmowo-dyspozycyjnej – zapewnienie łączności miedzy wszystkimi organami LP

 

 

3. Pasy przeciwpożarowe – rodzaje i wykonanie.

Wyróżniamy 5 typów pasów p.poż., a mianowicie :

1)      Typu A – jest to pas gruntu o szerokości 30 m, przyległy do granicy pasa drogowego albo obiektu, pozbawiony martwych drzew, leżących gałęzi i nieokrzesanych ściętych lub powalonych drzew oraz podszytu i podrostu gatunków iglastych, z wyjątkiem jodły. Oddziela on las od dróg publicznych, dróg dojazdowych niebędących drogami publicznymi – do zakładu przemysłowego lub magazynowego, obiektów magazynowych i użyteczności publicznej.

2)      Typu B – jest to pas gruntu o szerokości 30 m, przyległy do granicy obiektu albo pasa drogowego, spełniający wymogi techniczne pasa typu A z tym że w odległości od 2 do 5 m od granicy obiektu albo drogi zakłada się bruzdę o szerokości 2 m, oczyszczoną do warstwy mineralnej.

3)      Typu BK – jest to pas gruntu w sąsiedztwie linii kolejowej, na której prowadzony jest ruch. Jest on wykonywany równolegle do linii kolejowej w formie dwóch pasów gruntu (bruzd) o szerokości co najmniej 2 m, odległych od siebie od 10 do 15 m i połączonych ze sobą co 25 do 50 m pasami poprzecznymi tej samej szerokości.

4)      Typu C – jest to pas gruntu o szerokości od 30 do 100 m, przyległy do granicy obiektu, spełniający wymogi typu A, z tym że bezpośrednio przy obiekcie zakłada się bruzdę o szerokości od 5 do 30 m, oczyszczoną do warstwy mineralnej. Oddziela on las od obiektów na terenach poligonów wojskowych.

5)      Typu D - jest to pas gruntu o szerokości od 30 do 100 m, rozdzielający duże zwarte obszary leśne, spełniający wymogi typu A, z bruzdą o szerokości od 3 do 30 m, oczyszczoną do warstwy mineralnej. Pasy te zakłada się wzdłuż wytypowanych dróg, umożliwiających prowadzenie działań ratowniczych. Drzewostany na tym pasie muszą mieć ponad 50-procentowy udział gatunków liściastych. Pasy wykonuje się na obszarach o dużym zagrożeniu pożarowym.

4. Określanie stopni zagrożenia pożarowego w jednostkach LP. – SZPL

Ustala się je dla strefy prognostycznej. Pod pojęciem strefy prognostycznej należy rozumieć obszar  N-ctwa bądź grupy N-ctw wyznaczony podstawie następujących kryteriów :

a)      kategorii zagrożenia pożarowego lasu;

b)      występowania dużych zwartych obszarów leśnych na terenie strefy;

c)      warunków przyrodniczoleśnych;

d)      jednorodności pod względem klimatycznym;

e)      składu gatunkowego drzewostanów oraz rozmieszczenia i udziału poszczególnych gatunków;

f)       układu siedlisk na terenach leśnych;

g)      nasilenia i wielkości pożarów lasów;

h)      zapewnienia łączności radiotelefonicznej w obrębie strefy;

i)        występowania dużych aglomeracji miejskich, rejonów przemysłowych, obszarów o dużym nasileniu ruchu turystycznego.

SPZL dla strefy prognostycznej określa się na podstawie następujących parametrów:

a)      wilgotności ściółki w drzewostanie sosnowym III klasy wieku, rosnącym na siedlisku boru świeżego;

b)      wilgotności względnej powietrza, mierzonej na wysokości 0,5 m od powierzchni zadarnionej przy ścianie drzewostanu;

c)      współczynnika opadowego, ustalanego na podstawie dobowej sumy opadów atmosferycznych, korygującego SZPL.

Wyróżniamy 4 stopnie zagrożenia pożarowego lasu, pomiarów do ich określenia dokonuje się codziennie o godz. 9.00 i o godz. 13.00, od dnia 1 marca, jednak nie wcześniej niż po ustąpieniu pokrywy śnieżnej, do dnia 30 września.

 

5. Kategorie zagrożenia pożarowego lasów.

Kategoria zagrożenia pożarowego lasu obejmuje lasy o podobnym poziomie podatności na pożar, ustalonym na podstawie częstotliwości występowania pożarów, warunków drzewostanowych i klimatycznych, jak również czynników antropogenicznych. Kategorię zagrożenia pożarowego lasu określa się dla obszaru każdego nadleśnictwa w planach urządzenia lasu. KZPL określamy na podstawie 4 kryteriów :

1)      średniej rocznej liczby pożarów lasu w okresie ostatnich 10 lat przypadających na 10 km2 (1000 ha) powierzchni leśnej

2)      sumy udziałów procentowych powierzchni drzewostanów rosnących na siedliskach: Bs, Bśw, BMśw, Bw, BMw i 

3)      średniej wilgotności względnej powietrza (pomiar z wysokości 0,5 m) i procentowego udziału dni z wilgotnością ściółki mniejszą od 15% o godzinie 9.00

4)      średniej liczby mieszkańców przypadających na 0,01  km2 (1 ha) powierzchni leśnej

Suma pkt zebranych z powyższych 4 kryteriów pozwala na ustalenie kategorii zagrożenia pożarowego :

a.       ≥ 25 punktów –  las zalicza się do I kategorii zagrożenia pożarowego,

b.       16–24 punktów –  las zalicza się do II kategorii zagrożenia pożarowego,

c.       15 punktów i mniej –las zalicza się do III kategorii zagrożenia pożarowego

 

 

 

 

 

6.       Wysokie i niskie temperatury – wpływ na drzewa i drzewostany.

 

NISKIE TEMPERATURY

a)      Mrozy

- śmierć spowodowana przez mróz (W okresie zimy przy stopniowym oziębianiu np. świerk zaczyna zamierać gdy jest -35 stopni, ale przy gwałtownym spadku zamiera już przy -25)

- obumieranie miazgi i odpadanie kory

- pęknięcia i listwy mrozowe (zewnętrzne warstwy drewna podczas silnego mrozu zaczynają się gwałtownie kurczyć, powstają naprężenia i dochodzi do pęknięcia; w następnym okresie wegetacyjnym listwa przyranna zasklepia ranę tworząc listwę mrozową)

- twardziel mrozowa (jej powstanie jest związane z powtarzającymi się okresowo ostrymi zimami (bardzo niskie temperatury). Występuje u buka i charakteryzuje się dużym zasięgiem, ciemną barwą, występowaniem procesów fermentacyjnych i związanej z tym cuchnącej woni oraz szybkim przebiegiem rozkładu drewna. Jest odmianą fałszywej twardzieli.

- gołomróz <wymarzanie> (Zjawisko polegające na tajaniu powierzchniowych warstw gleby w ciągu dnia, a zamarzaniu w ciągu nocy. Towarzyszy temu unoszenie się gleby na wskutek powiększania się objętości wody zawartej w glebie, zamieniającej się w lód. Z nadejściem dnia lód znów taje, powodując osiadanie gleby. Siewki i sadzonki drzew wznoszą się wraz z podnoszącą się przy zamarzaniu glebą, przy jej zaś osiadaniu nie powracają do poprzedniego położenia. Po kilkakrotnych gołomrozach drzewka zostają na tyle wysadzone z gleby, że wywracają się i giną.

Często obserwowane w szkółkach)

 

b)      Przymrozki

(Dla roślin najbardziej szkodliwe są spadki temperatury poniżej zera  w  czasie okresu wegetacyjnego)

Dzielimy na:

- wczesne (jesienne) - głównie radiacyjne, nieregularne, ich szkodliwość jest stosunkowo niewielka,

- późne (wiosenne) – głównie adwekcyjne (mogą wystąpić razem z radiacyjnymi), występują dość regularnie w okresie 12-15 maja (zimna Zośka, zimni ogrodnicy), a niekiedy także na początku czerwca

Oraz:

- Przymrozki adwekcyjne (powrotne )  - powodowane przez napływ mas chłodnego pow. arktycznego  (wiatr z  N,  NE).  Jeśli noce są bezchmurne, to temp. może obniżyć się do  10 ºC. Obejmują duże obszary i wykazują dużą miąższość zimnego powietrza; mają charakter makrosiedliskowy.

- Przymrozki radiacyjne (miejscowe) - na skutek wypromieniowania  ciepła w pogodne, bezchmurne noce, bez  wiatru. Najłatwiej  tworzą  się  nad  torfowiskami, bagnami  i  łąkami. Występują zazwyczaj tylko w przygruntowej warstwie powietrza; mają charakter mikrosiedliskowy lub lokalny.

 

 

WYSOKIE TEMPERATURY

- zgorzel siewek (słoneczna oparzelina)- kiedy pow ziemi bardzo mocno się nagrzeje, może to doprowadzić do śmierci siewek, objawia się to przewężeniem szyjki korzenia siewki, następnie się przewraca i usycha

- zgorzelina kory- jest skutkiem nagrzania się miazgi do powyżej 54 stopni

7.       Opady atmosferyczne – rodzaje oraz wpływ na drzewa i drzewostany

 

• ciekłe lub stałe

• pionowe lub poziome (osady)

 

Na ogół opady pionowe powstają z chmur, a poziome z mgieł. Szron powstaje w procesie resublimacji.

- opady pionowe: deszcz, śnieg, krupa, grad

- opady poziome: rosa, szron, sadź, gołoledź

 

Wpływ:

 

Pozytywny:

-Opady są głównym źródłem przychodu w bilansie wodnym siedliska,

-warstwa śniegu na dnie lasu nie pozwala na głębokie przemarzanie gleby i chroni naloty drzew.

 

Negatywny: 

-Lawiny śnieżne mogą powodować w lasach górskich duże zniszczenia,

-opady ciekłe i roztopy przyczyniają się do erozji gleby

-gołoledź, szadź i śnieg powodują często mechaniczne uszkodzenia drzew.

 

8.       Wiatry – klasyfikacja oraz wpływ na drzewa i drzewostany.

Wiatr to poziomy ruch powietrza

Klasyfikacja:

Pod względem prędkości wiatry dzielimy na:

- laminarne  (jednostajne bez porywów) - do 4 m/s;

- turbulencyjne  (porywiste, pulsujące) - ponad  4 m/s;

- szkwałowe  (silnie porywiste) – chwilowa amplituda do 20 m/s.

Ogólny podział:

- stałe, czyli wiatry nie zmieniające swego kierunku w ciągu całego roku do których zaliczamy: pasaty i antypasaty;

- sezonowe (okresowe), wiatry które zmieniają kierunek w cyklu rocznym lub dobowym, do których możemy zaliczyć cyklony, monsuny

- nieokresowe (lokalne) które związane są z oddziaływaniem form terenowych oraz kontrastów termicznych podłoża.

- pustynne.

Wpływ:

- pośredni (łagodzenie skrajnych temperatur)

- bezpośredni  (przenoszenie nasion).

- dodatni (zapobieganie przymrozkom radiacyjnym)

- ujemny (łamanie drzew).

9.       Metody ochrony lasu przed wpływem czynników abiotycznych.

(z instrukcji ochrony lasu wzięłam)

 

Do czynników abiotycznych, które wyrządzają szkody w ekosystemach leśnych, należą wiatr (huragany i tornada), deszcz (powódź), śnieg (okiść), grad, szadź, gołoledź, wysoka temperatura (oparzenia, zgorzel słoneczna, susza glebowa) i niska temperatura (wczesne i późne przymrozki, mrozy zimowe, mrozowa susza fizjologiczna)

 

Do najważniejszych metod ochrony można zaliczyć:

a) hodowlę odpornych drzewostanów dostosowanych do siedliska, złożonych z drzew o wąskich i długich koronach;

b) wcześnie zaczynane i...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin