scenariusz-lekcji-warunki-zycia-na-ladzie.docx

(29 KB) Pobierz

 

Dział 8. Odkrywamy tajemnice życia w wodzie i na lądzie

Temat lekcji 58: Warunki życia na lądzie

 

Cel ogólny

Poznanie warunków życia w środowisku lądowym.

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

Nauczyciel przypomina podstawowe informacje na temat warunków życia w wodzie.

 

Faza realizacyjna

1.  Nauczyciel, wykorzystując metodę burzy mózgów, poleca uczniom, aby wybrali najważniejsze czynniki środowiska warunkujące życie na lądzie. Uczniowie uzupełniają zadanie 1 z karty pracy.

2.  Nauczyciel dzieli uczniów na 5 grup. Uczniowie ustalają, jaki wpływ na życie organizmów lądowych mają wybrane czynniki środowiska. Każda grupa zajmuje się jednym czynnikiem tworzy na jego temat mapę myśli.

      Grupa 1. Dostępność wody.

      Grupa 2. Temperatura środowiska.

      Grupa 3. Oddziaływania mechaniczne (wiatr).

      Grupa 4. Pobieranie tlenu (wymiana gazowa).

      Grupa 5. Dostęp do światła.

3.      Nauczyciel zdaje uczniom pytanie:

Czy środowisko lądowe jest przyjazne dla organizmów żywych?

Uczniowie ustalają odpowiedź z wykorzystaniem techniki „za i przeciw”. Następnie uzupełniają zadanie 2 z karty pracy.

4.  Nauczyciel inicjuje pogadankę na temat cech budowy, które umożliwiają roślinom i zwierzętom życie w środowisku lądowym. Uczniowie na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń analizują przystosowania wybranych organizmów roślinnych i zwierzęcych do warunków środowiska. Uzupełniają zadanie 3 z karty pracy.

 

Faza podsumowująca

1. Nauczyciel podsumowuje omawiane wiadomości.

2. Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania w zeszycie ćwiczeń.

 

Praca domowa

Wykonaj zadanie 1 ze s. 108 w zeszycie ćwiczeń.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin