Warsztat-Potrzeby-i-uczucia-jak-zadbac-o-siebie.pdf

(1392 KB) Pobierz
Potrzeby i uczucia
– jak zadbać o siebie?
warsztat:
Autorki scenariusza:
Magdalena Cieślak i Dorota Szewczyk
Konspekt warsztatu:
Cel ogólny:
• rozwijanie empatii dla siebie: uświadamianie sobie
• i rozumienie własnych potrzeb w różnych ważnych
sytuacjach życiowych
• poszukiwanie inspiracji co do różnorodnych strategii
na zaspokajanie potrzeb
• doskonalenie empatycznego słuchania
Formy pracy:
• indywidualna,
• praca w kręgu,
• w parach lub
• grupach 3-4 osobowych
Realizowane tematy
• Eksploracja swoich własnych uczuć i potrzeb
• Szukanie wewnętrznych i zewnętrznych zasobów
wsparcia
Empatia dla siebie
Czas trwania:
• 4 godziny zegarowe
Jaką wiedzę wyniosą uczestnicy?
• będą wiedzieli, jak precyzyjne określać
własne potrzeby i uczucie
Warunki
niezbędne do
realizacji:
• krzesła ustawione w krąg,
aby uczestnicy zajęć
widzieli się
Jakie umiejętności wyniosą uczestnicy?
• słuchanie empatyczne
• samoświadomość swojego ciała
• rozpoznawanie swoich własnych uczuć i potrzeb
Jaką postawę chcemy ukształtować?
• empatyczne podejście do siebie
• jasność własnych potrzeb w ważnych życiowych tematach
• empatyczne słuchanie innych
Metody pracy:
• gra inspiracyjna
zabawa
• ćwiczenie
Jak wspierać siebie, by pomagać innym?
2
co?
cel
po co? czemu
to służy? dokąd
poprowadzi?
Przywitanie,
przedstawienie się
prowadzącego, celów
i przebiegu warsztatu.
metodologia
jak? opis sposobu realizacji
czas
Przedstawienie trenera/trenerów.
Wyjaśnienie tematu
spotkania i
intencji.
WPROWADZENIE
Nawiązanie kontaktu
z intencją bycia
na warsztacie
Poznanie oczekiwań
uczestników
Każdy z uczestników zapisuje na 2 karteczkach
samoprzylepnych odpowiedź na pytanie:
• czego chciał(a)byś się dowiedzieć?
• jakie są moje oczekiwania, potrzeby?
Karteczki zostają przyklejone na flipcharcie przy
odpowiednim pytaniu. Omówienie przez trenera
odpowiedzi.
35 min
Przedstawienie
uczestników
i nawiązanie relacji
Krótkie przedstawienie się każdego uczestników
(imię, coś o sobie, krótka informacja).
Trener rozkłada karty coachingowe (lub inne
karty metaforyczne). Każdy z uczestników wybiera
jedną kartę, która kojarzy mu się z emocjonalnym
dobrostanem. Następnie opowiada grupie 3-4
osobowej dlaczego wybrał tą kartę.
KONTRAKT
Ustalenie zasad
współpracy
podczas szkolenia.
Zadbanie o poczucie
bezpieczeństwa.
Kontrakt - na co umawiamy się na czas warsztatu
m.in: czy zwracamy się do siebie po imieniu, zasada
poufności, dobrowolność udziału, odpowiedzialność za
siebie - także dbanie o siebie (np. można się położyć),
brak oceniania.
5 min
Wprowadzenie
w temat emocji.
EMOCJE
Przyjrzenie się
emocjom, jakie
towarzyszą osobom,
które wspierają
innych, budowanie
samoświadomości
Załącznik nr 1 - Lista uczuć i potrzeb
Każdy dostaje wydrukowaną listę uczuć. Podział
uczestników na grupy 2-4 osobowe.
W podgrupach uczestnicy rozmawiają o tym, jak się
czują pomagając innym, z zaznaczeniem, że wszystkie
uczucia są ważne i akceptowane.
10 min
Jak wspierać siebie, by pomagać innym?
3
co?
cel
po co? czemu
to służy? dokąd
poprowadzi?
metodologia
jak? opis sposobu realizacji
czas
Załącznik nr 1 - Lista uczuć i potrzeb
Praca nad
świadomością swoich
potrzeb
i ich związku
z emocjami
Wstęp do potrzeb (krótki wykład o tym, czym są
potrzeby w rozumieniu Porozumienia Bez Przemocy
i jaka jest zależność potrzeb z emocjami).
Każdy z uczestników dostaje wydrukowaną listę
potrzeb. Tym razem zadaniem jest znalezienie potrzeb,
jakie kryją się za podkreślonymi uczuciami.
POTRZEBY
20 min
Załącznik nr 2 – Ćwiczenie Empatia dla siebie
Osoba prowadząca prosi uczestników o to, aby
przypomnieli sobie ostatnią trudną sytuację, w której
ostatnio oceniali siebie
1. Co się wydarzyło? Co było wyzwalaczem? Co
zostało powiedziane?
2. Jakie masz myśli/osądy na swój temat
w związku z zaistniałą sytuacją?
Napisz teraz wszelkie przemyślenia, oceny, osądy
itp., które przechodzą ci przez głowę na temat tej
konkretnej sytuacji. Zrób to bez cenzury.
3. Co czujesz? Jakie sygnały daje Ci ciało?
Ponownie przejrzyj pkt. 2 i zanotuj uczucia
z nim związane.
4. Jakie Twoje potrzeby są niezaspokojone?
Za czym tęsknisz?
Teraz spójrz na zapisane przez Ciebie uczucia –
skąd pochodzą? Za czym tęsknisz? Zapisz za czym
tęsknisz, czego pragniesz. Jakie Twoje potrzeby nie są
zaspokojone?
5. W jaki sposób możesz zaspokoić swoje potrzeby?
Wypróbuj co najmniej trzy strategie. Zapisz je.
6. Co w związku z tym chcesz zrobić? Jaką masz
prośbę do siebie/innych?
Jaka może być Twoja prośba do kogoś innego lub do
siebie w celu zaspokojenia swoich potrzeb
Pamiętaj, aby sformułować prośbę pozytywnie
i konkretnie.
Rozmowa w parach – refleksje
Jak wspierać siebie, by pomagać innym?
4
EMPATIA DLA
SIEBIE
Samoświadomość
ciała i emocji
co?
cel
po co? czemu
to służy? dokąd
poprowadzi?
metodologia
jak? opis sposobu realizacji
czas
PRZERWA KAWOWA 20 min
Załącznik nr 3 – instrukcja gry
Załącznik nr 4 – Karty potrzeb do druku
Rozpoczęcie:
Osoby biorące udział w grze siedzą w kręgu. Każda
osoba wybiera temat, obszar, w którym poszukuje
inspiracji: praca, dom, rodzina, związek, relacje,
wakacje, hobby…
Każda osoba otrzymuje od trenera losowo pięć potrzeb
i zastanawia się, które z nich są ważne w kontekście
wybranego przez nią tematu, a które nie.
Rozmowa w parach.
Gra właściwa:
Gra przebiega w sześciu rundach. W każdej rundzie
osoba wybiera potrzeby wg poniższych instrukcji
w kontekście wybranego przez nią_niego tematu. Po
każdej rundzie następuje spotkanie w parach, podczas
którego partnerzy prezentują sobie krótko temat
i wybrane potrzeby. Należy przeznaczyć ok. 3 - 5 minut
na wybór potrzeb w rundzie i 7 minut na rozmowę
w parze (3,5 min na osobę przez sześć rund w tej samej
parze).
Runda podsumowująca:
W rundzie podsumowującej (ostatniej) następuje
spotkanie w trójkach. Ta runda poświęcona jest
swobodnemu poszukiwaniu strategii na zaspokojenie
potrzeb wyłonionych w grze w temacie wybranym
przez daną osobę.
Uczestnicy dobierają się w trójki (opcjonalnie czwórki).
Każda osoba krótko przestawia swój temat i potrzeby,
jakie chce zaspokoić. Pozostałe dwie osoby inspirują:
podpowiadają strategie, sposoby na zaspokojenie tych
potrzeb w konwencji swobodnej burzy mózgów. 5 - 10
minut na osobę.
Krąg zamykający:
Uczestnicy dzielą się wrażeniami z gry.
15 min
15 min
60-70 min
GRA „INSPIRA-
CYJNY POKER”
Zapoznanie
uczestników z grą
30 min
Jak wspierać siebie, by pomagać innym?
5
Zgłoś jeśli naruszono regulamin