POKRZYWA W DOMOWEJ APTECZCE.odt

(25 KB) Pobierz

POKRZYWA W DOMOWEJ APTECZCE

 

Od kwietnia można zbierać pokrzywę. Najbardziej wartościowe są te malutkie rośliny dopiero co pokazujące się po zimie. Później warto zrywać tylko górną część pokrzywy. W tym poście znajdziecie przepisy na wykorzystanie pokrzywy. Natomiast jeśli szukacie informacji o jej właściwościach zapraszam tutaj.

Można wykorzystywać świeżą roślinę – póki ma się do niej dostęp, a zapas wysuszyć.

Suszenie pokrzywy

Najprostszą metodą, którą sama stosuje, jest rozłożenie zebranego ziela na białym materiale lub papierze – ja najczęściej używam papier śniadaniowy. Papier z zielem umieścić w przewiewnym i suchym miejscu. Może to być parapet na oknie, ale na roślinę nie może świecić słońce bo straci sporo swoich cennych substancji. Wysuszoną roślinę można poznać po tym, że po prostu się kruszy w rękach. Ważna jest ocena koloru, po wysuszeniu liście pokrzywy powinny być nadal pięknie zielone.

Można użyć suszarki do grzybów. Nie polecam piekarnika bo łatwo przegrzać roślinę i również będzie mniej wartościowa.

Wysuszone pokrzywę przechowuję w zamkniętych, szklanych słoikach lub papierowych torebkach. Słoik lub opakowanie warto opisać: co jest w środku i kiedy zostało zebrane. Suszone zioła najlepiej zużyć w ciągu jednego roku. Z czasem susz traci część swoich wartości.

 

Napar z pokrzywy

Najpopularniejszą metodą jest picie naparu z pokrzywy. Można parzyć świeże liście pokrzywy lub suszone.

W tym celu 1 łyżkę rozdrobnionych liści zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć minimum15minut. Potem można przecedzić i podgrzać. Można też parzyć w termosie, wtedy utrzyma się ciepło napoju. Osobiście wszystkie napary lubię pić ciepłe.

W ciągu dnia wypić 2 szklanki naparu, a całą kuracje stosować 2-3 tygodnie.

Napar z pokrzywy można też wcierać w skórę głowy, płukać nim włosy oraz przecierać twarz.

Sok z pokrzywy

Świeżo zebraną pokrzywę zmielić w maszynce do mięsa lub wycisnąć przez wyciskarkę. W obu przypadkach zachować i sok i wytłoki. Przełożyć je do słoika i zalać wodą. Po 8 godzinach odcedzić dokładnie, np. w pieluszce tetrowej lub gazie. Przechowywać nie dłużej niż 3-4 dni w ciemnym miejscu.

Smak soku z pokrzywy nie należy do najlepszych, dlatego można go połączyć z miodem.

Jeśli chcemy mieć sok na dłużej warto dodać trochę alkoholu min 40% np. na 0,5 litra soku dodać 100 ml alkoholu i 200 ml miodu.

Jeśli nie chcemy używać alkoholu można sok zakonserwować cukrem. Wtedy stosunek sok do cukru powinien wynosić 1:1.

Sok zażywać po łyżce kilka razy dziennie. Świeży sok (bez dodatków) można wykorzystać również zewnętrznie: do nacierania i odkładów na skórę, do wcierania w skórę głowy, do płukania jamy ustnej.

 

Miód pokrzywowy

Wysuszone ziele pokrzywy zmielić bardzo drobno w młynku do kawy.

Otrzymany proszek wymieszać z miodem w proporcji 1:3. Czyli do 3 łyżek miodu dodać 1 łyżkę sproszkowanej pokrzywy. Całość wymieszać, odstawić na 3 dni, znów wymieszać dokładnie. Zażywać: dorośli 1 łyżkę 3 razy dziennie, dzieci 1 łyżeczkę 3 razy dziennie. Moje dzieci bardzo chętnie taki miodem jedzą. Oczywiście należy pamiętać, że nie należy podawać miodu dzieciom poniżej 1 roku życia.

Olej pokrzywowy

Zrób sobie prosty kosmetyk do pielęgnacji włosów i skóry.

Świeżo zebrane pokrzywy posiekać drobno nożem i przełożyć do wyparzonego słoika. Można roślinę spryskać alkoholem, w celu dezynfekcji i łatwiejszego ekstrahowania, ale nie trzeba. Ja zwykle to robię. Odczekać 10 minut i zalać olejem podgrzanym do około 60 stopni. Ja używam olej z pestek winogron, ale może to być inny np.: słonecznikowy, rzepakowy, oliwa z oliwek.

Słoik zakręcić i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedzić, wyciskając dokładnie pokrzywę przez gazę. Trzymać w szczelnym opakowaniu, np. słoiku, w ciemnym miejscu. Można stosować bezpośrednio na skórę i włosy. Można też łączyć z innymi olejami lub użyć do stworzenia kremów i maści.

Nalewka z pokrzywy

Produktem, który można najdłużej przechowywać, zachowując jego właściwości lecznicze jest nalewka.

Świeże ziele pokrzywy zmielić lub rozdrobnić nożem i zalać alkoholem 40-50%. Odstawić na 30 dni. Dobrze jest co jakiś czas wstrząsnąć słoikiem. Po tym czasie nalewkę odcedzić i przechowywać w ciemnym miejscu. Oczywiście butelkę opisać – co to jest, ile % alkohol został użyty i kiedy zostało ziele zalane.

 

https://odporna.pl/pokrzywa-w-domowej-apteczce/

Zgłoś jeśli naruszono regulamin