Siedmiopalecznik błotny.odt

(36 KB) Pobierz

Siedmiopalecznik błotny – Comarum palustre Linne w praktycznej fitoterapii.

Siedmiopalecznik (niem./szwajc. Blutauge) Comarum należy do rodziny różowatych Rosaceae. Pod względem chemotaksonomicznym jest spokrewniony z pięciornikiem – Potentilla, krwiściągiem – Sanguisorba, rzepikiem – Agrimonia, czy kuklikiem – Geum. Dawniej nawet był zaliczany do rodzaju Potentilla i występował wówczas pod nazwą gatunkową pięciornik błotny – Potentilla palustris Scopoli.

W Polsce występuje na bagnistych łąkach, przy rowach melioracyjnych, stawach, w podmokłych starorzeczach, na niżu i pogórzu, ale nie jest rośliną pospolitą. Wykształca kłącze (Rhizoma Comari) długie, pełzające, które jest najcenniejszym surowcem, jednakże w medycynie ludowej używane jest również ziele (Blutaugenkraut)Herba Comari. Ziele nie musi być pozyskiwane w czasie kwitnienia, bowiem im starsze wegetacyjnie tym więcej zawiera garbników. Liście są 5-7-listkowe, górne 3-dzielne; listki podługowate, ostro piłkowane, z wierzchu ciemnozielone, a spodem szaro owłosione; przylistki zrośnięte z ogonkami. Kwiaty ciemnopurpurowe. Kwitnie od czerwca do lipca. Jest rośliną wieloletnią, możliwą do uprawy na łąkach podmokłych. Kłącze powinno być zbierane wiosną lub jesienią, ziele przez całe lato i jesień. Surowiec najlepiej suszyć w temp. do 50 stopni Celsjusza.

Siedmiopalecznik to zioło garbnikowe. Działa wybitnie ściągająco, przeciwkrwotocznie, przeciwzapalnie, zapierająco. Należy do tej samej grupy ziół leczniczych co kłącze pięciornika – Rhizoma Tormentillae, kłącze wężownika – Rhizoma Bistortae, korzeń ratanii = pastwinu – Radix Ratanhiae, kłacze kuklika – Rhizoma Gei, kwiat róży – Flos Rosae, kora i liście oczaru – Cortex et Folium Hamamelidis, korzeń i ziele krwiściągu – Radix et Herba Sanguisorbae, ziele krwawnicy – Herbae Salicariae, albo liść i kora dębu – Folium et Cortex Quercus.

Siedmiopalecznik zawiera garbniki (9-20%), kwas galusowy, kwas elagowy, chinowy, katechinowy, flobafeny fitoncydy triterpenowe i fenolowe, glikozydy fenolowe, olejek eteryczny, kwas izomasłowy, kwas izowalerianowy, kwercetynę.

Działanie fitofarmakologiczne: ochronne na miąższ wątroby, odtruwające wątrobę, ochronne na nerki i naczynia krwionośne, przeciwrodnikowe, antyoksydacyjne, przeciwzapalne; przeciwwysiękowe, ściągające na skórę i błony śluzowe, obkurczające naczynia krwionośne i pory, hamujące wydzielanie potu i łoju, hamujące odczyny alergiczne, przeciwobrzękowe, przyspieszające krzepniecie krwi na zasadzie wytrącania włóknika i przyspieszania usieciowania skrzepu; przyspieszające gojenie ran, wzmagające ziarninowanie i naskórnikowanie; zmniejszające wydzielanie soków trawiennych, hamujące procesy gnicia i fermentacji w jelitach; antyseptyczne; zmniejszające przekrwienie błon śluzowych; w okładach i kroplach do oczu – odkażające i hamujące łzawienie.

Dzięki zawieraniu kwasów tłuszczowych krótko- i średniołańcuchowych przyspiesza regenerację nabłonka jelit i stanowi czynnik ochronny i troficzny dla kosmków jelitowych. Wraz z korzeniem lukrecji, HMB, glukonianem wapnia, zielem i kłączem kozłka oraz korzeniem żywokostu i nasieniem kozieradki powinien być polecany przy wszelkich owrzodzeniach żołądka, jelita cienkiego i grubego oraz zaburzeniach sekrecyjno-absorpcyjnych jelit. Fenolokwasy siedmiopalecznika działają dodatkowo ochronnie na tkankę nabłonkową i hepatocyty.

Wskazania: nieżyt żołądka i jelit, zespól jelita drażliwego, zapalenie uchyłków jelita, stłuszczenie i marskość wątroby, stłuszczenie nerek, zmiany martwicze w trzustce, stany zapalne odbytu, biegunka nieznanego pochodzenia, nadmierna potliwość i łojotok (leczenie zewnętrzne skojarzyć z wewnętrznym), trudno gojące się rany, trądzik różowaty i młodzieńczy, stany zapalne dziąseł i gardła; owrzodzenia i polipy przewodu pokarmowego. Stany zapalne narządów rozrodczych. Nadmierne krwawienia miesiączkowe.

Sposób użycia: odwar do picia, do obmywania skóry, ran, owrzodzeń, płukania jamy ustnej i gardła, nasiadówek, irygacji, lewatyw, do okładów na oczy, do przemywania oczu, do płukania włosów, do okładów na rany.

W kosmetologii: cenny surowiec ściągający, przeciwpotny, obkurczający rozszerzone naczynia krwionośne i pory, przeciwłojotokowy, pojędrniający, hamujący rumień na twarzy, ochronny na skórę przed promieniami UV (maseczka, okłady, tonik, kremy i żele z dodatkiem wyciągu z kłączy lub ziela siedmiopalecznika).

OdwarDecoctum Comari: 1 łyżkę surowca zalać szklanką wody, gotować na małym ogniu 10-20 minut, odstawić na 20-30 minut pod przykryciem, przecedzić. Uzupełnić brakującą ilość wody do objętości 1 szklanki. Dawka zależna od rodzaju schorzenia: przy zaburzeniach funkcji układu pokarmowego 1/2 szklanki 4 razy dziennie. Jako wymiatacz wolnych rodników, antyoksydant, środek ochronny na wątrobę, trzustkę, nerki i naczynia krwionośne, środek łagodzący objawy alergii: 1 szklanka odwaru dziennie. Odwar nadaje sie do przemywania skóry i do płukanek.

Ocet siedmiopalecznikowyAcetum Comari: 1 część objętościową świeżego lub suchego kłącza lub ziela siedmiopalecznika zalać 5 częściami octu spożywczego 5-6%, odstawić na miesiąc, przecedzić. Do płukania jamy ustnej i gardła w stanach ropnych i zapalnych, dla wzmocnienia dziąseł i usunięcia przykrego zapachu z ust: 1 łyżka octu siedmiopalecznikowego na 1 szklankę wody mineralnej. Podobnym roztworem płukać włosy przy braku połysku, wypadaniu, łupieżu i grzybicach. Octem rozcieńczonym wodą w proporcji 1:1 okładać miejsca uderzone, z sińcami i obrzękiem. Do takiego roztworu octu siedmiopalecznikowego można jeszcze dodać nalewkę arnikową (przy kontuzjach, opuchniętych kończynach). Roztworem octu siedmiopalecznikowego z dodatkiem nalewki nagietkowej lub Azulanu płukać narządy płciowe i okolice krocza przy stanach zapalnych.

Ocet siedmiopalecznikowy nadaje się do kąpieli odkażających, przeciwpotnych i odprężających oraz kąpieli całego ciała przeciwko opuchliznom (100 ml preparatu na 100 litrów wody).

Doustnie można zażywać jako środek przeciwgrzybiczy (przeciwko kandydozie) w ilości                                  1 łyżeczka w 1 szklance wody zdrojowej 2 razy dziennie na czczo.

Wino siedmiopalecznikoweVinum Comari: 1 część świeżego lub suchego kłącza zalać 5 częściami wina czerwonego, wytrawiać minimum 1 miesiąc, przefiltrować. Codziennie przez 2 tygodnie 1 kieliszek dziennie wina siedmiopalecznikowego jako źródło polifenoli, antyoksydantów i wymiataczy wolnych rodników w cukrzycy, miażdżycy, stłuszczeniu serca, chorobie wieńcowej, retinopatii, chorobach alergicznych, reumatyzmie.

W medycynie ludowej siedmiopalecznik był stosowany w leczeniu nieżytów układu pokarmowego, reumatyzmu, sączących i nie gojących się ran, a także stanów zapalnych jamy ustnej.

rozanski.li/2821/siedmiopalecznik-blotny-comarum-palustre-linne-w-praktycznej-fitoterapii/

 

 

 

SIEDMIOPALECZNIK BŁOTNY (COMARUM PALUSTRE, POTENTILLA PALUSTRIS, SABIELNIK BOŁOTNYJ)

 Siedmiopalecznik błotny działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W medycynie ludowej jest wykorzystywany jako środek na obrzęki, zastój krwi i limfy w kończynach dolnych. Ma mocne działanie regenerujące na tkankę stawową przy czym pomaga w leczeniu schorzeń reumatycznych i podagry.

Korzeń siedmiopalecznika jest jednym z najlepszych środków na usunięcie złogów soli.
Oprócz picia przetworów należy je także wcierać.
Siedmiopalecznik jest stosowany przy wszystkich chorobach kostno-stawowych, leczy też zwichnięcia i naciągnięcia ścięgien. Na chore miejsca można też robić okłady z ziela świeżego lub suszonego.
Napar wodny: 1 łyżkę stołowa zmielonego korzenia zalać szklanką wody, zostawić na 4-5 godzin. Pić po ¼ szklanki 3-4 razy dziennie po jedzeniu.
Nazwa rosyjska „Sabielnik”- jak szablą usuwa ból.
Według Achmedowa, cytującego opowieści innych, ludzie stosujący siedmiopalecznik zaczynaja się prostować, wstawać bez niczyjej pomocy, niektórzy wyrzucają  kije, czują lekkość w stawach skutych reumatyzmem.
Obecnie stwierdzono tez inne zastosowania siedmiopalecznika. Najlepsze działanie ma wyciąg spirytusowy.
CHOROBY:
GRUŹLICA PŁUC, ZAKRZEPOWE ZAPALENIE ŻYŁ, ŻÓŁTACZKA, BÓLE NEWRALGICZNE, DZIAŁA TONUJĄCO NA PRACĘ SERCA, DUSZNOŚĆ, KAMIENIE ŻÓŁCIOWE, HIPOTONIA, NIEPRAWIDŁOWA PRZEMIANA MATERII: 100 g suchego ziela zalać 0, 5 litra wódki, nastawić na 2 tygodnie. Stosować 23-30 kropli do 1 łyżeczki do herbaty 3-4 razy dziennie przed jedzeniem.
OPUSZCZENIE ŻOŁĄDKA, BÓLE ŻOŁĄDKA. 1 łyżkę stołową suchego ziela z korzeniami zalać 1 szklanką wrzątku, po 2 godzinach przecedzić. Pić po ¼ szklanki 3-4 razy dziennie.
NOWOTWORY GRUCZOŁÓW: 2-3 stołowe łyżki ziela skropić wrzątkiem, zawinąć w gazę i przykładać na chore gruczoły.
ZIARNICA SKÓRY, RAK ODBYTNICY: Stosować po 25-30 kropli wyciągu alkoholowego 3 razy dziennie rozpuszczająć w wodzie. Do odbytnicy wlewać roztwór 50 kropli rozpuszczonych w 50-60 ml ciepłej przegotowanej wody.
PROFILAKTYKA UDARU: Przy zagrożeniu udarem stosować po 1 stolowej łyżce wyciągu 3 razy dziennie przed jedzeniem.
ZŁOGI SOLNE W STAWACH RĄK, NÓG I SZYI: 5 stolowych łyżek korzeni zalać 0, 5 litra wódki, odstawić na 1 tydzień, codziennie wstrząsać. Stosować po 50 ml 3 razy dziennie przed jedzeniem – do wyzdrowienia.
Według Achmedowa preparaty źle znoszą ludzie z niskim ciśnieniem.

 

 

Herbatka ziołowa z siedmiopalecznika

Filiżanka herbaty ziołowej z Siedmiopalecznika przywraca uczucie młodości i radości życia.
Pijąc herbatkę po kąpieli uzyskuje się zaskakujący efekt odświeżający, stawy przestają skrzypieć, zanika ból pleców, ustępuje ból korzonków i rozpuszczają się nagromadzone sole. Zioło nie tylko blokuje ból, ale także leczy stawy i choroby kości. Herbatka z siedmiopalecznika działa również leczniczo na układ trawienny i system sercowo naczyniowy, usuwa złogi i radioaktywne nuklidy z organizmu.  Ludzie porównują siedmiopalecznik do szabli odcinającej chorobę, a obecnie eksperci potwierdzaja to w badaniach farmakologicznych rośliny.
Czas stosowania nie jest ograniczony.

Korzeń siedmiopalecznika- jeden z najlepszych środków na usunięcie złogów soli.
Oprócz picia preparatów należy też wcierać w chore miejsca.
Preparat wodny: 1 łyżka stołowa zmielonego korzenia zalać szklanką wody, odstawić na 4-5 godzin.
Pić po ¼ szklanki 3-4 razy dziennie po jedzeniu. Siedmiopalecznik jest stosowany przy wszystkich chorobach kostno-stawowych, a także do leczenia zwichnięć i naciągniętych ścięgien.
Na chore miejsca można też robić okłady ze świeżego lub suszonego ziela.

Comarum palustre –zawiera wiele aktywnych fizjologicznie związków: polifenoli, lotnych olejków, żywic, kwasów organicznych i fenolokarboksylowych, saponin i tanin. Najwięcej zawiera tanin (do 10 % związków aktywnych), większość tanin to wysokocząsteczkowe proantocyjanidyny. Siedmiopalecznik jest powszechnie znany jako środek przeciwzapalny (szczególnie kłącza z korzonkami) w leczeniu chorób układu ruchu, a także ma działanie przeciwbólowe.

Ekstrakty z części naziemnych i kłączy są stosowane do leczenia wielu chorób w tym gruźlicy, zaburzeń metabolicznych i biegunki.
W korzeniach, kłączach, łodygach, liściach i kwiatach w okresie wzrostu i kwitnienia znaleziono następujące pierwiastki: Ca, P, K, Mg, Mn, Fe, Ba, Sr, Cu, Mo i V. Liście i łodygi gromadzą więcej P, K, Mg, Mn, Mo i V niż kłącza. Najwyższy poziom pierwiastków stwierdzono w stadium wzrostu rośliny.

 

 

Kupiłam maść siedmiopalecznik + biszofit, rewelacja na bóle kręgosłupa.

 


Możesz robić herbatę, mozesz zrobić nalewkę na zwykłej wódce 100g/litr.
Wywar będzie lepszy na niestrawność, bo wyjdą garbniki, napar zadziała bardziej relaksująco.

 


Ale nie każdego boli kregosłup, a i na kregosłup najlepiej 7pałecznik stosować wewnętrznie i zewnętrznie
7pałecznik w naparze lub wywarze jest ziołem bezpiecznym, chroni watrobę, uprzykrza garbnikami życie niektórym bakcylom i grzybom, jest przeciwbólowy i lekko nasenny.
Mało jest tak wszechdtronnych i jednocześnie niedocenianych ziół.

W nalewce na wódce jest tradycyjnym srodkiem na bóle i zwyrodnienia reumatyczne.

 

Jakoś nikt tu nie napisał, że na inne bóle też działa. Od kilku tygodni potwornie spięły mi się mięśnie na barkach i szyi, to chyba od ostatnich mrozów i jeszcze gdzieś mnie przewiało. Ale to nie KOŚCI! Smarowałam różnymi wynalazkami i nic nie działało. Magnez też i inne cuda na kiju. 7palecznik przyszedł dzisiaj, no i stał się coś niesamowitego - po 15 minutach od wypicia naparu ból całkiem ustał, mogę ruszać ramionami i mam pełen zakres obrotu szyją! Minęły 3 godziny i to nadal działa!  dzięki wam wszystkim!

 

Nalewka: 100 g ziela na 1 l alkoholu 40%.

Odwar: 1 łyżkę ziela zalać 250 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem przez 15 minut.
 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin