Macerat olejowy.odt

(28 KB) Pobierz

Macerat olejowy

Robię macerat olejowy – nazwa fachowa, zgodnie z opisem który można znaleźć w opisach wielu utytułowanych zielarzy np. Prof.Ożarowski.
Na jeden litr oleju – i kg ziela (młode listki i kwiaty), lub 1 kg korzenia zimą. Maceruję w gorącym oleju temp. około 70 stopni (nie wolno gotować) przez około 5-6 godzin przez kolejne 3 dni. Nigdy na bezpośrednim ogniu , ale nad parą.     Mam do tego specjalne pojemniki, w pierwszym woda, na nim ustawiam drugi z olejem i żywokostem, temperaturę najlepiej sprawdzać termometrem.
Niektórzy zalecają na słońcu, ale z tym słońcem różnie bywa i temperaturą również. Od czasu mojego pierwszego wpisu 60-letnia kobieta uniknęła operacji kolana robiąc okłady takim maceratem, druga w podobnym wieku po skomplikowanym złamaniu stawu skokowego chodziła przy pomocy kul. Po dwóch tygodniach terapii żywokostowej nie potrzebuje kul a ortopeda potwierdził zakończenie procesu leczenia. Bardzo istotne w wielu przypadkach jest zniesienie natężenia bólu, do tego stopnia że chorzy mogą odstawić leki przeciwbólowe.
Zbieram materiały do pracy dyplomowej, moje przykłady nie są wyssane z palca ,ale poparte badaniami lekarskimi.

Trafiłem na informacje, że w żywokoście po wypuszczeniu liści składniki przechodzą z korzenia właśnie do nich, a aktualnie najwięcej składnika jest w górnych częściach, (kwiat, pąki z kawałkiem łodygi i listkami) więc i korzeń jest od wiosny do jesieni pomyłką i niszczeniem tak cennego materiału na już za chwilę do przygarnięcia. Na jesieni, podobno najlepiej po całkowitym zaniku liści (miejsce rośliny należy wcześniej oznaczyć).

 

Kompres z żywokostu
Składniki:
1 szklanka rozdrobnionego korzenia z żywokostu (do nabycia w sklepach zielarskich)
1 szklanka wody

Przygotowanie:
Korzeń zalewamy wodą i gotujemy do miękkości ok. 15 minut. Następnie odcedzony przekładamy do blendera i miksujemy podlewając pozostałą wodą, tak, aby uzyskać konsystencję gęstej papki. Otrzymaną miksturę nakładamy na gazę i przykładamy na 10-15 minut do miejsca kontuzji. Papkę można przechowywać w lodówce, ale aplikować ją należy zawsze na ciepło.

Macerat żywokostowy na occie

Należy ok. 100-150 g korzenia (świeżego, umytego i drobno startego) zalać octem w ilości ok. 400-500 ml. Odstawić w ciemne i ciepłe miejsce na co najmniej 7 dni. Wstrząsać kilka razy dziennie. Korzeń w occie może macerować się kilka tygodni, potem należy go przecedzić.                                                                      Jest bardzo dobrym lekiem na obrzęki nóg, pocące się stopy i stłuczenia. Można również okładać krwiaki i miejsca uderzone robiąc sobie okłady. Kąpiel nóg w wodzie z octem żywokostowym usuwa objawy zmęczenia i obrzęknięcia. Włosy płukane w wodzie z dodatkiem octu żywokostowego stają się lśniące i miękkie (2-3 łyżki na ok. 1 itr wody). Ocet żywokostowy zmiękcza również zrogowaciałe podeszwy stóp i stwardniałe paznokcie (kąpiele i moczenie nóg: ok. 150 ml na 5 litrów wody). Można również pędzelkować jamę ustną przy nadżerkach, pleśniawkach i aftach lub profilaktycznie płukać jamę ustną po umyciu roztworem: 10 ml octu na 150 ml wody.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin