Domowa maść majerankowa.odt

(31 KB) Pobierz

Majeranek od kuchni. Zdrowotne właściwości przyprawy
 

Majeranek opłaca się trzymać w domowej apteczce. Działa rozkurczowo, przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i przeciwwirusowo. Do tego to naturalny afrodyzjak, świetne źródło witamin i minerałów. Zawiera m.in. witaminę C, witaminę B1, B2 i beta-karoten. Warto sięgać też po napary z majeranku. Przyniosą ulgę niewielkim kosztem.


Majeranek - witaminy i minerały


Majeranek to przyprawa, którą znajdziemy w każdej kuchni. Dodajemy ją m.in. do zup, mięs czy sosów. Jest doskonałą i, co najważniejsze, zdrową alternatywą dla soli. 

Nie każdy jednak wie, że poza walorami smakowymi majeranek ma wiele właściwości prozdrowotnych. Majeranek jest świetnym źródłem witamin i minerałów. Zawiera witaminę C, witaminy B1 i B2, beta-karoten, a także potas, żelazo, wapń, cynk, magnez, fosfor oraz mangan. Poza tym w jego składzie znajdziemy cenne olejki eteryczne (zwłaszcza sabinen, linalol i kamforę), flawonoidy (przede wszystkim apigeniny, diosmetyny i luteoliny) oraz związki fenolowe.


Majeranek - właściwości zdrowotne


Majeranek działa rozkurczowo i doskonale sprawdzi się w przypadku wzdęć i bólu brzucha. Dodatkowo poprawia trawienie, dlatego pomocny może być u osób mających problemy z niestrawnością, zgagą oraz wrzodami. 

Majeranek ma także właściwości przeciwbakteryjne i pomaga na problemy ze skórą. Chodzi przede wszystkim o trądzik, stany zapalne, a także trudno gojące się rany. Można go zastosować również na opryszczkę. 

Działa również przeciwbólowo i przeciwwirusowo. Jego innym zastosowaniem są infekcje dróg oddechowych, intensywny katar, gorączka oraz kaszel. Przyprawa sprawdzi się zwłaszcza u pacjentów z kaszlem mokrym oraz zapaleniem oskrzeli.

Majeranek zapobiega utlenianiu tłuszczy w naczyniach krwionośnych, dlatego może być stosowany także profilaktycznie w przypadku miażdżycy. Przyprawa może hamować również enzymy odpowiadające za wydzielanie insuliny, co może być szczególnie istotne dla chorych na cukrzycę. Badania wskazują, że majeranek może wykazywać również właściwości przeciwnowotworowe. Dotyczyć to może przede wszystkim raka piersi, raka jajnika i raka wątroby. W przypadku zdiagnozowanych już nowotworów majeranek może wspomagać tradycyjne leczenie i zmniejszać istniejące już komórki rakowe. 

Innym zastosowaniem majeranku jest zwiększenie libido. Z tego powodu przyprawa nazywana jest nawet naturalnym afrodyzjakiem.


Majeranek - jak stosować?


Najpopularniejszą metodą stosowania majeranku są napary. Wystarczy zalać 3-4 łyżeczki majeranku (suszonego lub świeżego) wrzątkiem i odczekać 10-15 minut. Napar można stosować zarówno doustnie, jak i zewnętrznie, np. w formie toniku do twarzy. Dobrze sprawdzi się także jako płukanka na ból gardła. 

      

Majeranek wykorzystywać można także do inhalacji. Warto pamiętać również, że w aptekach i sklepach zielarskich zakupić można gotowe produkty zawierające majeranek, m.in. olejek z majeranku, tabletki na gardło zawierające majeranek czy w końcu maść majerankową.


Majeranek - przeciwwskazania


Majeranek uważany jest za bezpieczną roślinę, jednak nie powinien być stosowany przez pacjentów z problemami związanymi z układem krążenia oraz z niskim ciśnieniem tętniczym. Przeciwwskazaniem jest również alergia na majeranek. 

Majeranek może być stosowany przez kobiety w ciąży. Wiele ciężarnych przyjmuje go na mdłości czy wymioty.

Maść majerankowa. Obowiązkowa w każdym domu
Niewiele jest tak uniwersalnych i bezpiecznych leków jak maść majerankowa. Obowiązkowa w apteczkach naszych babć i mam znana była już w medycynie ludowej. Pokona stany zapalne śluzówki nosa, wspomoże leczenie kataru i gojenie się ran. Z łatwością też zrobisz ją samodzielnie w domu. Poznaj zdrowotne właściwości maści majerankowej i zobacz, jak ją stosować.


Majeranek w domowej apteczce


Majeranek to zioło o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu, nie tylko w kuchni, ale także w lecznictwie. Doskonale usprawnia trawienie, jest więc remedium na zgagę, wzdęcia i wrzody żołądka. Na układ pokarmowy działa łagodząco. 

Popularny majeranek ma też właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Napar z rumianku jest doskonały na infekcje, grypę i  przeziębienia. 


Maść majerankowa - zastosowanie


Nie ma wątpliwości, że najpopularniejszym produktem zawierającym majeranek jest maść majerankowa. Ze względu na szerokie zastosowanie warto mieć ją w domowej apteczce, tym bardziej, że cechuje się bardzo atrakcyjną ceną. Opakowanie maści zakupić można już za ok. 3 złote. 

Maść majerankowa działa antybakteryjne, przeciwzapalnie, antyseptycznie oraz ściągająco. Z powodzeniem wykorzystywać ją można w przypadku stanów zapalnych błony śluzowej nosa. To doskonały lek na katar. Najlepsze efekty przynosi dokładnie rozsmarowana wokół nozdrzy. 

Maść majerankową stosować można także na trudno gojące się rany, żylaki odbytu, zapalenia skóry, owrzodzenia, pęknięcia skóry, oparzenia oraz odmrożenia. Maść majerankowa przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Domowa maść majerankowa - tylko dwa składniki


Maść majerankową z powodzeniem można przygotować samodzielnie w domu, a do jej wykonania potrzebne są tylko dwa składniki. 

Bazą maści jest masło lub lanolina oraz majeranek o takiej samej objętości. Należy połączyć ze sobą dwa składniki i ucierać tak długo, aż tłuszcz zabarwi się na lekko zielony kolor. Jeśli uzyskamy taki efekt, należy pozostawić składniki na minimum 24 godzin w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. 

Następnego dnia przygotowaną wystarczy lekko podgrzać, by uzyskała formę płynną. Najlepiej zrobić to w kąpieli wodnej, by nie stracić cennych olejków eterycznych. Kolejnym krokiem jest przelanie tłuszczu z majerankiem przez sitko lub gazę do wygotowanego naczynia, w którym będziemy przechowywać maść, najlepiej by był to mały słoiczek. Słoik należy zakręcić i pozostawić do ostygnięcia. Tak przygotowaną maść możemy z powodzeniem stosować u dzieci jak i dorosłych, należy jednak pamiętać, by przechowywać ją w lodówce. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin