Babka lancetowata.doc

(34 KB) Pobierz
Babka lancetowata - preparaty

Babka lancetowata - preparaty

Kiedy zbierać liście babki lancetowatej?

Roślinę zbieramy w okresie kwitnięcia, czyli od maja do września. Ważne, aby nie zbierać mokrych liści. Następnie rozkładamy pojedyncze warstwy w ciepłym, zacienionym i suchym miejscu. Jak rozpoznać, że liście zasuszyły się prawidłowo? To proste – muszą zachować swój naturalny kolor. Jeśli pożółkły, to nie będą się już do niczego nadawały.                                                                Suszyć je należy od razu po zerwaniu, bo szybko się odbarwiają i tracą wiele ze swych cennych właściwości.

Suszenie i przechowywanie liści babki lancetowatej

Należy je suszyć w przewiewnym, ciepłym i ciemnym miejscu. Suszone grubszymi warstwami zaparzają się i czernieją. Liście są grube i schną wolno. Optymalna temperatura suszenia oscyluje w granicach 35-40 st.

Zastosowanie - preparaty z babką lancetowatą

- syrop wykrztuśny z babką lancetowatą

Babkę lancetowatą znajdziemy w wielu preparatach dostępnych w aptece. Tak jest np. ze środkami wykrztuśnymi na kaszel. Taki syrop możemy też wykonać sami. Wystarczy, że 100 gramów liści babki lancetowatej rozdrobnimy i zalejemy 100 ml wody, a następnie zblendujemy. Kolejnym krokiem będzie przecedzenie mikstury przez gazę i dodanie 100 gramów cukru. Następnie gotujemy, a syrop przelewamy do butelki. Przechowujemy go w lodówce.

Jak go dawkować? Kilka razy dziennie po jednej łyżeczce. Uwaga! Ostatnią dawkę należy przyjąć co najmniej 3-4 godziny przed pójściem spać. Syrop działa bowiem silnie wykrztuśnie. I chociaż preparat przygotowany samodzielnie nie powinien wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi przez nas lekami, warto poinformować o tym lekarza podczas konsultacji.

Syrop nie jest jednak jedynym preparatem, który możemy przygotować z wykorzystaniem liści babki lancetowatej. Kolejną propozycją jest odwar.

- odwar na zapalenie spojówek

Łyżkę pokrojonych liści babki lancetowatej zalej 1-2 szklankami wody, a następnie gotuj pod przykryciem przez kilka minut. Pozostaw do ostygnięcia i przecedź. Odwar możesz stosować jako preparat do przemywania oczu, np. przy zapaleniu spojówek. Będzie też doskonałym okładem na uszkodzoną skórę, np. po przetarciu czy rozcięciu.

 

Przepisy, czyli jak przyrządzić syrop, herbatkę, napar, maść czy tonik z babki lancetowatej

Syrop z babki lancetowatej – z alkoholem

Zastosowanie: choroby dróg oddechowych, kaszel, chrypka, ból gardła.

100 g świeżych liści babki należy drobno pokroić, a następnie zmielić np. w maszynce do mielenia mięsa. Zmielone liście umieszczamy w misce, dodajemy do nich około 100 ml letniej wody i mieszamy. Tak przygotowaną mieszaninę należy przecedzić i do naczynia z wyciśniętym sokiem dodać 100 g cukru. Całość należy gotować doprowadzając do wrzenia. Po wystudzeniu dodajemy 50 ml wódki i rozlewamy syrop do słoików.

Syrop z babki lancetowatej – bez alkoholu

Zastosowanie: przeziębienie, kaszel, wzmocnienie odporności.

Świeże liście babki należy pokroić, a następnie ułożyć w słoiku warstwowo – na przemian z miodem (lub cukrem). Słoik w całości wypełniony liśćmi i miodem ustawiamy w zaciemnionym miejscu, a po 10 dniach syrop jest gotowy do spożycia. Stosuje się go 2 razy dziennie po 1-2 łyżeczki.

Napar z liści babki lancetowatej

Zastosowanie: przewlekłe nieżyty żołądka, stany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego, okłady na czyraki, żylaki, trudno gojące się rany. Napar rozcieńczony z wodą (pół na pół) można stosować do przemywania oczu.

2 łyżki suszonych liści babki należy zalać 2 szklankami gorącej wody. Tak przyrządzony napar można pić od 2 do 4 razy dziennie, można też stosować do okładów.

Odwar z liści babki lancetowatej

Zastosowanie: pozbycie się łupieżu, podrażnienia skóry, wysypki, dolegliwości układu pokarmowego (np. biegunki),  dolegliwości układu oddechowego.

1 łyżkę suszonych liści babki należy zalać 1 szklanką wrzątku, a następnie gotować doprowadzając do wrzenia. Po ostygnięciu należy przecedzić  mieszaninę. Po pół szklanki odwaru należy spożywać 2 razy dziennie.

Herbatka  z liści babki

Zastosowanie: duszący kaszel, kaszel palacza, chrypka, astma.

1 łyżkę liści babki lancetowatej należy zalać 1 szklanką wrzątku. Po wystudzeniu należy przecedzić herbatę. Aby napój miał jeszcze lepsze działanie, warto dodać do niego sok z cytryny i 1 łyżkę tymianku.

Okład z liści babki

Zastosowanie: trudno gojące się rany, czyraki, odleżyny, żylaki, oparzenia, wysypki, opuchnięcia, stłuczenia, ukąszenia owadów.

Roztarte lub całe liście świeżej babki lancetowatej należy ułożyć na gazie i przyłożyć do chorego miejsca na skórze. Do zabezpieczenia okładu można użyć plastrów lub bandaża.

Tonik z babki lancetowatej

Zastosowanie: wypryski, trądzik, skóra zanieczyszczona.

Kilka liści babki należy zalać wrzącą wodą i odstawić na 15 minut. Po przestygnięciu o odcedzeniu do napoju należy dolać szklankę białego wina. Tonik rozlany do butelek należy przechowywać w lodówce.

Maseczka z liści babki

Zastosowanie: rozświetlenie skóry twarzy, uelastycznienie, ujędrnienie.

3 garście liści babki należy zmiksować (lub zblendować), a następnie wymieszać z połową szklanki śmietany. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na skórę twarzy na około 15 minut, po czym pozostałość maseczki zmywamy.


Link do strony: https://etermed.pl/lecznicze-i-kosmetyczne-wlasciwosci-babki-lancetowatej/#ixzz6X0uUDt00
 

Przepis na domowy syrop z babki lancetowatej

Składniki:

·         100 g świeżych liści babki lancetowatej

·         100 ml przegotowanej wody

·         100 g cukru

·         50 ml czystej wódki

Przygotowanie:
Liście babki lancetowatej myjemy, kroimy na drobne kawałki i mielimy w maszynce do mięsa lub blenderze. Zmielone liście  przekładamy do głębokiej miski, dodajemy 100 ml przegotowanej, letniej wody i dokładnie mieszamy – do momentu aż powstanie papka. Następnie dokładnie przecedzamy ją przez gazę (czynność wykonujemy nad garnkiem, w którym znajdzie się sok). Do wyciśniętego soku dodajemy 100 g cukru i chwilę gotujemy, ale nie wolno doprowadzić do wrzenia. Następnie dodajemy 50 ml wódki, dokładnie mieszamy i tak powstały preparat rozlewamy do słoików. Lekarstwo przechowujemy w temperaturze pokojowej, ale nie dłużej niż rok i nie wystawiamy go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i ekstremalnych temperatur. Wtedy traci wszystkie swoje cenne właściwości prozdrowotne.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin