Syrop z babki lekarskiej.odt

(25 KB) Pobierz

Syrop z babki lekarskiej 

Wg M. Treben

Syrop z babki I

Cztery czubate garści świeżo zerwanych i starannie umytych liści babki przekręcamy przez maszynkę do mięsa. Do powstałej masy dolewamy odrobinę przegotowanej i wystudzonej wody, gdyż nie powinna być zbyt gęsta.                                                                                        Dodajemy 250 g naturalnego miodu pszczelego oraz 300 g cukru trzcinowego.

Mieszaninę podgrzewamy na malutkim ogniu, ciągle mieszając, by

nie dopuścić do zagotowania. Gdy tylko liście babki, miód i cukier trzcinowy połączą się w jednolitą, gęstą masę, zdejmujemy garnek

z ognia, a gorącą zawartość przelewamy do czystych, szczelnie zamykanych słoiczków lub buteleczek, które po wystudzeniu przechowujemy w lodówce.

 

Przy bólach gardła lub uporczywym suchym kaszlu podajemy dzieciom łyżeczkę od herbaty po każdym posiłku.

Dla dorosłych dawka wynosi łyżkę stołową, również po każdym posiłku.

 


Ile i kiedy pic


Iwa Ify Tv



Starsze dzieci po łyżeczce maksymalnie 3 razy dziennie.

Dorośli łyżka stołowa 3 razy dziennie, doraźnie (+2,3 małe łyżeczki) w razie bólu gardła


 


Iwa Ify Tv


 


Obróbka termiczna przyspiesza ,,starzenie się miodu "nie oznacza to, że tych właściwości miód nie posiada. W materiale filmowym zwróciłam na to uwagę. Miód poddany obróbce termicznej ma po prostu krótszy termin przydatności. Wmawia się nam że podgrzany miód nie posiada właściwości leczniczych tak samo jak wmawia się nam że olej rafinowany, margaryna i mleko pasteryzowane jest zdrowe i pełnowartościowe. Nie dajmy się zwariować. Od wieków stare zielarki przygotowują syropy, pitne miody i grzańce na bazie miodu. Moja babcia mówi że miód musi być dodany do wrzątku żeby zadziałał kiedy chcemy pozbyć się flegmy z płuc. Od kilku lat robię ten syrop i zwykle dla tych samych osób. 10 na 9 z tych ludzi poprosiło o syrop na bazie miodu ze względu na skrócony przebieg leczenia. Dlatego zawsze polecam nawet już późną jesienią zbierać babkę i robić syropy z miodem, które  późną jesienią i wczesną zimą są skuteczne. Jeśli robimy na dłużej cukier jest obowiązkowy.



Czy może Pani dokładnie napisać jak zrobić syrop ten na rzucanie palenia?


Modliszqa Ogród na ugorze Naturalnie



filmik wcześniej o nim mówiłam :D https://youtu.be/Myn-kUE2Cw4 wystarczy zebrać świeżą babkę, zmielić przez maszynkę lub wycisnąć w wyciskarce, dodać miód w tej samej objętości co sok, wymieszać i już :) Jeśli miód skrystalizowany to trzeba go rozpuścić najlepiej w piekarniku w temp max 35-40 stopni jeśli zależy nam na właściwościach miodu :)

 

 

 

Rp. Sirupus Plantaginis:  /dr Różański/

świeży sok z ziela babki lub odwar z korzeni babki - 100 ml

miód naturalny - 100 ml

cukier - 100 ml

sok z jednej cytryny

goździki lub cynamon do smaku

Składniki zmieszać na ciepło. Przechowywać w zimnym miejscu.

Zażywać 4 razy dz. po 1 łyżce.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin