Jak przygotować wyciąg alkoholowy z dziurawca.doc

(458 KB) Pobierz
Jak przygotować wyciąg alkoholowy z dziurawca - przepis

Jak przygotować wyciąg alkoholowy z dziurawca - przepis

Nalewka z dziurawca do doskonały środek na depresję i bezsenność. Zaleca się spożywanie 2 razy dziennie po łyżeczce nalewki. Poza tym nalewkę stosuje się także do łagodzenia dolegliwości związanych z bólami stawów i rwie kulszowej (w formie nacierania). Łagodzi ona również skutki dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jaki jest przepis na nalewkę z dziurwca? Przepis na wyciąg alkoholowy nie jest skomplikowany, dlatego możemy ją wykonać samodzielnie. W tym celu zbieramy ok. 100 gram kwiatów dziurawca, które umieszczamy w czystym słoju i zalewamy 0,5 l spirytusu oraz 200 ml mody. Nalewkę odstawiamy na 2 tygodnie. Należy pamiętać, aby do czasu, do czasu wstrząsnąć słojem, w celu lepszego połączenia się składników.

Po tym czasie nalewka z dziurawca powinna zostać przecedzona. Najlepiej użyć w tym celu gazy. Gotowy płyn przelewamy do butelek i przechowujemy w ciemnym miejscu. Pamiętajmy, że nalewka z dziurawca to środek leczniczy, a nie trunek, który można degustować

 

 

Środki ostrożności w stosowaniu dziurawca!!

może zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

może wpływać na działanie warfaryny, doustnego środka przeciwzakrzepowego

może mieć właściwości fotouczulające, czyli należy unikać słońca

nalewki dziurawcowej nie należy pić, gdy zażywamy leki przeciwdepresyjne

A teraz już tylko przepis na dziurawcową, rozweselającą nalewkę leczniczą – chyba pierwszą blogową nalewkę, czyli zaczynamy ciąg nalewek leczniczych.

220px-Saint_johns_wart_flowers

Zbieramy zaczynające kwitnąć szczyty pędów dziurawca w dzień mało wilgotny. Rozkładamy na papierze, żeby robaczki odeszły i ziele  lekko przeschło. Odrywamy szczyty pędów, kwiaty, listki i wrzucamy do słoja. Na każde 100 g ukwieconego ziela potrzeba dać 0,5 l wódki 70% zrobionej ze spirytusu. Ja do 0,5 litra spirytusu dodałam niepełną szklankę przegotowanej wody i w ten sposób uzyskałam 70% zawartości alkoholu.  Nalewkę pozostawiamy w szczelnie zamkniętym słoju na 2 tygodnie. Po tym czasie wyciskamy zioła, przecedzamy i dodajemy  na każde 0,5 l nalewki 100 g płynnego miodu. Mieszamy, odstawiamy na 3 miesiące, żeby czerwony, leczniczy napój dojrzał. Kolor czerwony nalewka uzyskuje dzięki hiperycynie.

Jak przyjmować? W jakim celu?

·         po 10-15 ml 2 razy dziennie  (po 2-3 łyżki)

„Łyżkowa” terapia pomoże w:

·         dolegliwościach migrenowych, menopauzalnych, w stanach napięcia, lękowych,  w chronicznych zmęczeniach, w przewlekłych bólach, które mogą wynikać z objawów nerwicowych – bóle pleców, głowy, stawów

 

Właściwości lecznicze dziurawca:

1. Alkoholowe wyciągi z dziurawca można stosować w łagodnej formie depresji, dziurawiec można łączyć z melisą, męczennicą dla ukojenia nerwów. Polecane są wyciągi alkoholowe, gdyż za aktywność wpływającą na stan naszej nerwowości odpowiada hyperycyna, która nie uwalnia się do naparów wodnych. Przepis na nalewkę z dziurawca klik. Dzięki korzystnemu działaniu na układ pokarmowy zwiększa przyswajalność witamin z grupy B, które mają pozytywny wpływ na układ nerwowy. Przetwory z dziurawca są szczególnie polecane dla kobiet w okresie menopauzy i kobiet w okresie „napięcia przedmiesiączkowego”.

2. Prowadzi się badania nad wpływem stosowania dziurawca w terapiach antynowotworowych, przy czym podkreśla się tutaj znaczenie hyperycyny dla powstawania rodników tlenowych, które z kolei niszczą tkankę nowotworową, więcej klik. Ponadto w czasopiśmie „Therapia nova” VIII/2, na początku XX w, opisano doświadczenia z leczeniem raka sokiem z dziurawca dr A. Brylińskiego. Więcej klik. Zawartość hyperycyny w zebranym surowcu jest uzależniona od czasu zbioru, sposobu suszenia (temperatura 35 st. C) i gatunku, z którego ją pozyskujemy. Najmniejszą zawartość hyperycyny stwierdzono w gatunku Hypericum empetrifolium (0,009%), a największą w gatunku Hypericum boissieri (0,512%). Dla gatunku Hypericum perforatum ilość to waha się w granicach 0,05-0,15% klik.

3. Napary wodne z dziurawca są bardzo skuteczne w leczeniu niestrawności, bólów brzucha oraz jako środek rozkurczowy na drogi żółciowe i mięśnie gładkie układu trawiennego.

4. Napary wodne, maceraty olejowe są skuteczne w leczeniu problemów skórnych, trądziku, ropni, do pielęgnacji suchej, pękającej skóry. Dziurawiec jest rośliną fotouczulającą, dlatego trzeba wykazać ostrożność przy jego kosmetycznym stosowaniu, na przykład można je ograniczyć do dni mniej słonecznych, jesiennych i zimowych. Oczywiście nie każdy musi być uczulony na dziurawiec. Wyciągi z niego stosuje się również do maści na bielactwo, skórę jaśniejszą poddaje się działaniu preparatu, która pod wpływem słońca ciemnieje.

5. Ma zastosowanie również dla złagodzenia nerwobóli, wystarczy smarować maceratem olejowym lub wyciągiem alkoholowym bolące miejsce 2-3 razy dziennie, również w przypadku tak trudnego schorzenia, jakim jest zapalenie nerwu trójdzielnego. Macerat olejowy w połączeniu z olejem rycynowym świetnie sprawdzi się w rozluźnieniu mięśni podczas masażu leczniczego.

6. Wspomaga leczenie alkoholizmu, zauważono, że picie naparów z dziurawca zmniejsza absorpcję alkoholu do krwi.

Tak szerokie zastosowanie dziurawca skłania mnie do zrobienia przede wszystkim maceratów olejowych i ususzenia go do naparów na ewentualne problemy trawienne.

Macerat olejowy

macerat olejowy z dziurawca

Zbierz kwiatki i pączki dziurawca, najlepiej w czasie, gdy całkowicie obeschną, czyli w godzinach 10-16 – około. Ja robię to w ten sposób, że obcinam szczyty kwiatów, w domu skubię kwiaty i pączki, resztę suszę na napary. Kwiaty i płatki rozdrobnij nożem, wrzuć do słoika, skrop spirytusem, zamknij słoik, po 20-30 minutach zalej gorącym (80 stopni C) olejem słonecznikowym, rafinowanym w proporcji 1:3, gdzie 3 oznacza olej. Możesz też zalać chłodnym olejem (jeśli nie masz termometru).

Przedstawię macerację na ciepło, bo jednak jest ona doskonała w przypadku stosowania świeżych ziół głównie z uwagi na brak możliwości rozwinięcia się patogenów w maceracie, jest szybka i równie skuteczna, co maceracja dwutygodniowa na zimno.

Masz zalane kwiaty dziurawca olejem rafinowanym (np słonecznikowym), włóż do piekarnika, ustaw temperaturę 50 stopni C. Co pół godziny wstrząsaj słoikiem. Po 3 godzinach wyłącz piekarnik, na drugi dzień ponownie włącz piekarnik, ustaw temperaturę na 50 stopni C, wstrząsaj. Po 3 godzinach przefiltruj macerat, odstaw. Na drugi dzień popatrz na słoik – na dnie zebrały się drobinki roślinne, musisz się ich pozbyć, bo mogą stać się przyczyną rozwinięcia się patogenów. Użyj do tego celu filtru do mleka (kupisz na allegro). Jeśli na dnie podwójnie przefiltrowanego oleju znowu osadzą się drobinki, to delikatnie przelej do czystego słoja, patrz się uważnie na drobinkowy ślad – jeśli dojdziesz do niego – zaprzestań przelewania. Aby nie stracić części oleju, w którym są drobinki, przelewam tę resztkę oleju do wąskiego naczynia, odstawiam i po dobie ponownie przelewam do gotowego już, czystego maceratu olejowego.

Resztki po wyciskaniu dziurawca warto zalać tylko do przykrycia roślin alkoholem i pozostawić na dwa tygodnie, codziennie wstrząsnąć. Po filtracji możesz je dodać do oleju dziurawcowego i będziesz mieć preparat dwufazowy do nacierania bolących miejsc (nie twarzy) możesz  też zatopić w nim kwiaty wiązówki i mieć miksturę na oparzenia. Odstaw w miejsce ciemne, chłodne.

Uwagi: Wszelkie maceraty na świeżych ziołach mogą się psuć, dlatego lepiej  robić  maceraty poprzez zalanie gorącym olejem i potrzymanie w piekarniku przez 3 godziny, następnego dnia powtórz proces podgrzewania, potem przefiltruj. Jeśli stosujesz macerację na ciepło, w piekarniku, to co 30 minut otwieraj piekarnik i wstrząsaj słoikiem z maceratem. Piekarnik ustaw na temperaturę 50 stopni C. I teraz ważne – dziurawiec możesz zalać olejem w temperaturze 80 st. C, pokrzywę w temperaturze 60 st. C, rośliny olejkowe olejem w temperaturze 40 st. C.

Stosuj na oparzenia I i II stopnia, również poparzenia słoneczne, (w takim przypadku musisz unikać słońca, bo olejek może zostawić plamy na skórze, gdyż dla  ciebie może okazać się rośliną fotouczulającą), trudno gojące się rany, nerwobóle – tutaj trzeba się wykazać systematycznością i cierpliwością. Możesz również zastosować kurację wewnętrzną maceratem olejowym. Jeśli nie lubisz połykać oleju, zrób ją na oleju kokosowym i stosuj do smarowania kanapek lub mieszaj z kaszą, spowoduje to lepszą przemianę materii, łatwiejsze wydzielanie żółci.

Ważne: Przeprowadzono badania dotyczące najlepszych warunków dla ekstrakcji hyperycyny. Kwitnący dziurawiec zawiera hyperycynę w postaci protoformy, ich transformacja we właściwe pigmenty jest największa w trakcie suszenia surowca  oraz ekstrakcji. Najkorzystniejszym światłem jest barwa zielona, o wartości około 520 nm (dla nas oznacza to światło cienia) – z uwagi na to błędne, a wręcz szkodliwe wydaje się wystawianie maceratów olejowych do słońca. Jeśli jest to miejsce mocno nasłonecznione, może szybciej dojść do rozwoju patogenów!!

Ustalono również, że największą zawartość hyperycyn w postaci protoform mają pączki (48%), kwiaty (30%), liście (17%). Czyli zbieraj pączki i kwiaty dla maceracji w alkoholu i oleju, szczyty roślin dla naparów. I jeszcze jedna uwaga dotycząca suszenia surowca. Jeśli suszysz dziurawiec dla naparów i wspomagania trawienia, to nie wystawiaj go do światła dla uzyskania w suszu jak największej ilości hyperycyny, bo ją uzyskasz, ale stracisz inne, cenne związki. Hyperycyna jest potrzebna w twoim suszu tylko wtedy, gdy chcesz zrobić z suszu nalewkę na lepszy nastrój, ale lepiej ją zrobić na świeżym dziurawcu.

Maść na oparzenia

Zrób macerację rozdrobnionych, skropionych alkoholem kwiatów i pączków dziurawca w oleju kokosowym – na ciepło. Dodaj do nich wybrane zioła, które posiadasz lub zakupisz: liść żyworódki, liść orzecha włoskiego, tymianek, kwiat wiązówki, korę wierzby, młode pędy wierzby, kwiaty olchy, leszczyny. Słoik wystaw na słońce, by olej przybrał postać płynną. Po 2 tygodniach przecedź, dodaj 0,3% maceratu garbnikowego, zmiksuj na puszystą masę, stosuj na oparzenia, owrzodzenia, silne stłuczenia, rany, nakładaj na szczoteczkę do zębów i czyść zęby, masuj dziąsła. To doskonały sposób dla krwawiących dziąseł. Maści z dziurawca nie powinno się stosować w czasie intensywnego światła słonecznego.

Krem do skóry suchej, łuszczącej się

Jeśli do maści dodasz tylko dziurawiec i troszkę masła shea, lanoliny, to uzyskasz świetny krem tłusty dla skór suchych, łuszczących się.

Podaję przykładowe proporcje:

60 ml maceratu dziurawcowego na bazie oleju z lnianki, z pestek winogron

łyżeczka lanoliny

łyżeczka masła shea

kilka kropli wit E

Stop w słoiczku lanolinę i masło shea, gdy będą płynne, wyciągnij z kąpieli wodnej, dodaj macerat dziurawcowy, zmiksuj. Włóż do lodówki, po 20 minutach wyciągnij, zmiksuj na puszystą masę, dodaj kilka kropli wit. E, zmiksuj, przełóż do czystego pojemnika, stosuj na noc.

 

maść na oparzenia, krem z dziurawca

Jeśli do maści dodasz tylko dziurawiec i troszkę masła shea, lanoliny, to uzyskasz świetny krem tłusty dla skór suchych, łuszczących się.

Podaję przykładowe proporcje:

60 ml maceratu dziurawcowego na bazie oleju z lnianki, z pestek winogron

łyżeczka lanoliny

łyżeczka masła shea

kilka kropli wit E

Stop w słoiczku lanolinę i masło shea, gdy będą płynne, wyciągnij z kąpieli wodnej, dodaj macerat dziurawcowy, zmiksuj. Włóż do lodówki, po 20 minutach wyciągnij, zmiksuj na puszystą masę, dodaj kilka kropli wit. E, zmiksuj, przełóż do czystego pojemnika, stosuj na noc.

Zalecane środki ostrożności:

·         Nie stosuj w czasie dużego nasłonecznienia.

·         Nie stosuj podczas terapii interferonem i chemioterapeutykami przeciwnowotworowymi.

·         Wyciąg z dziurawca może zmniejszać skuteczność niektórych leków, obniżając ich stężenie terapeutyczne w osoczu. Dotyczy to między innymi indynawiru używanego w leczeniu zakażeń wirusem HIV, antykoagulantów, takich jak warfaryna, cyklosporyna, niektórych doustnych preparatów antykoncepcyjnych, dekstrometorfanu, teofiliny, amitryptyliny oraz digoksyny. W takim przypadku nie stosuj również do nacierań, związki dziurawca wchłaniają się również poprzez skórę. źródło klik

·         Wyciągi z dziurawca obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

o       

Odpowiedz 8 lipca, 2020

Małgorzata Kaczmarczyk

Tak, znam tradycyjne przepisy na zrobienie maceratu olejowego. Tak, jak pani zauważyła, oliwa z oliwek ma krótki termin przydatności, dlatego lepiej zrobić macerat na oleju rafinowanym. Da nam to bezpieczeństwo, że macerat nie zjełczeje. W przypadku maceratów olejowych jest to bardzo ważne. Jeśli chodzi o słońce, to prawdopodobnie przepisy tradycyjne (i dalsze ich powielania internetowe) wynikały z tego, że zauważono, iż na słońcu hyperycyna (czerwona) bardzo szybko się wydziela. Jednak do zrobienia dobrego maceratu wystarczy światło cienia, o czym piszę w artykule. Długie wystawianie na słońce oleju ze świeżym ziołem może prowadzić do zatruć jadem kiełbasianym (botulina). Według mnie najbezpieczniejszym sposobem jest maceracja na ciepło w piekarniku, można też zastosować pozostawienie słoja z dostępem do światła na dzień, to w zupełności wystarczy dla wydzielenia się hyperycyny. Proszę często wstrząsać i koniecznie kwiaty obficie skropić alkoholem.

Ewa

Witam, zabieram się do przygotowania maceratu na oleju słonecznikowym, czy proporcja 1:3 tyczy się masy, czy objętości kwiatów do oleju? Pozdrawiam

Małgorzata Kaczmarczyk

Dotyczy to objętości – 1 część kwiatów, lekko ubitych, 3 części oleju. Kwiaty powinny swobodnie pływać.

Beata Witam;) Moj dziurawiec był zalany podgrzanym olejem lnianym wcześniej skropiony spirytusem ale chyba zbyt obficie. Zalalam go w zeszłym roku a dopiero dzisiaj przecedzilam. Wyglada identycznie jak Pani macerat czuć tylko troszkę spirytus. Mysli Pani że jest dobry ??

§        

Odpowiedz 4 listopada, 2019

Małgorzata Kaczmarczyk

Myślę, że nie, bo olej lniany ma tylko 3 miesiące ważności. Proszę starać się zalewać zioła olejami rafinowanymi, mają długi termin ważności. To, ze czuć spirytus nie przeszkadza – to na przyszłość.

 

Grzegorz

Małgorzato, ja najpierw skropiłem alkoholem, a następnie zalałem oliwą z oliwek bez podgrzewania, więc trochę inaczej postąpiłem niż w Twoim blogu. Teraz jest 2 dzień ekstrakcji, co byś mogła mi poradzić, dalszą kontynuację maceracji i odcedzenie po 10 dniach. czy jednak wg Twoich rad podgrzać np. w piekarniku czy po prostu w garnku z wodą? Jeśli dodalibyśmy w tym momencie olejku pichtowego to można by było później wewnętrznie go przyjmować?
Zalecasz później taki macerat przechowywać w lodówce?
Macerat olejowy na słonecznikowym, można przyjmować wewnętrznie?
Jeśli macerat ma nie ma intensywnej czerwonej barwy to może oznaczać, że mniej w nim hiperycyny?
Na blogu piszesz również: „robić takie maceraty poprzez zalanie gorącym olejem i potrzymanie w kąpieli wodnej przez 2-3 godziny, potem przefiltrowanie” W tym wypadku cały proces ekstrakcji potrwał by tylko 3 godziny.
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i rady. Pozdrawiam

o        Małgorzata Kaczmarczyk

Maceraty na świeżych ziołach robię raczej poprzez podgrzewanie ze względu na możliwość psucia się oleju, w którym jest świeży materiał roślinny. Więcej o możliwości zatrucia tutaj: http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/Zatrucie-laseczka-jadu-kielbasianego/. W artykule poprawiłam informacje dotyczące ekstrakcji dziurawca metodą na ciepło – stosujemy ją przez 2 dni po 3 godziny lub przez 3 dni po 2-3 godziny. Konieczne jest częste wstrząsanie. Olejek pichtowy można przyjmować wewnętrznie. Z doświadczenia mojego wynika, że nie jest konieczne dodawanie olejku pichtowego do ekstraktów roślinnych, ale ja robię je na oleju rafinowanym – najczęściej słonecznikowym i na ciepło. Maceraty olejowe przechowuję w miejscu zimnym, niekoniecznie w lodówce, mam chłodną sypialnię. Maceraty olejowe można przyjmować wewnętrznie. Barwa powinna być intensywnie czerwona – świadczy to o zawartości hyperycyny. Jeśli nie ma koloru czerwonego to być może kwiaty nie zostały dobrze rozdrobnione.

Grzegorz

Czy uzyskany macerat olejowy powinien wyglądać tak, że na dnie (warstwa ok 2 cm)występuje intensywnie czerwona barwa maceratu, natomiast powyżej nie ma tej intensywności, na tle czerwieni widać odcienie brązowego. Macerat był przygotowywany na gorąco. Jeżeli wcześniej skropiliśmy alkoholem surowiec, to on jeszcze jest w maceracie i być może on odpowiada za intensywną barwę? Czy alkohol nie powinien wyparować. Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Małgorzata Kaczmarczyk

Tak powinien wyglądać macerat, na dnie pewnie zebrał się alkohol, to jest produkt dwufazowy. Można przed użyciem wstrząsnąć. Jeśli będziesz używał do zrobienia maści to powinieneś to uwzględnić i dodać trochę lanoliny, żeby wszystko razem związało. Alkohol nie wyparuje.

Mirasek

witam. Proszę o podpowiedź jaki olej użyć do maceratu z dziurawca. Podobno dobry jest słonecznikowy, Rafinowany czy nie ? z pierwszego tłoczenia czy niekoniecznie…. ?

§         Małgorzata Kaczmarczyk

Używam tylko olejów rafinowanych, by miały długą trwałość. Oleje zimnotłoczone tylko do takiej ważności, jaką ma olej i wówczas nie możesz podgrzewać, by skrócić czas maceracji, a z kolei maceracja długa spowoduje utratę oleju zimnotłoczonego, bo powinien być przechowywany w lodówce. Jeśli koniecznie chcesz zimnotłoczony, to maceruj poprzez roztarcie w makutrze – kilka razy ucieraj pałką drewnianą, w tym samy dniu przefiltruj i do lodówki, dla lepszej trwałości dodaj witaminę E – 1%.

o        Małgorzata Kaczmarczyk

Plamki to pewnie zarodki jakichś patogenów, ja wyrzucam takie macerat. Zwłaszcza, jeśli robisz na świeżym, to może się to przydarzyć. Ja po wielu próbach wolę świeże zioła macerować na ciepło – 3 dni po 2-3 godziny w temperaturze 50 st. C, w piekarniku. Zioła przed zalaniem olejem koniecznie spryskaj spirytusem. Możesz też dziurawiec zalać gorącym olejem – 80 st. C i potem macerować na ciepło. Wysoka temperatura zabije patogeny i enzymy, które utrudniają ekstrakcję związków czynnych.

 

http://ziolowawyspa.pl/macerat-olejowy-z-dziurawca/

 

 

 

 

 

 

 

 

Olej z dziurawca – wykonanie oraz zastosowanie w kosmetyce i nie tylko

Jaki jest przepis na olej z dziurawca? Do przygotowania oleju z dziurawca, podobnie jak w przypadku nalewki, zbieramy świeże kwiaty. Można również wykorzystywać młode listki. Zebrane części roślin (ok. 100 g.) umieszczamy w słoiku i zalewamy 2 łyżeczkami wódki. Pozostawiamy na 15 minut, aby uwolnił się z nich barwnik.

Nalewka i olej z dziurawca - przepis i przygotowanie krok po kroku 3

Po tym czasie do słoika wlewamy podgrzany olej słonecznikowy lub lniany (0,5 l.) i zakręcamy. Naczynie wystawiamy na słońce. Co jakiś czas należy wstrząsnąć zawartością słoika. Po 10 dniach gotowy olej z dziurawca przecedzamy przez gazę i rozlewamy do ciemnych butelek.

Olej z dziurawca można wykorzystywać na wiele sposobów. Środek ten wzmacnia i wygładza skórę, pobudzając ją do regeneracji. Regularnie stosowany, poprawia kondycję skóry, eliminując objawy przesuszania i usuwając zmiany pojawiające się na jej powierzchni. Można go stosować na trądzik i do walki z wszelkimi ropnymi zmianami skórnymi, ze względu na jego działanie antybakteryjne. Dzięki tym właściwościom olej z dziurawca zyskał wszechstronne zastosowanie w kosmetyce.

Olej z dziurawca można stosować również do wykonywania masaży leczniczych i nacierania bolących miejsc. Doskonale sprawdza się również w leczeniu oparzeń słonecznych I i II stopnia. Po zastosowaniu oleju należy unikać słońca, gdyż środek może powodować fotouczulenia, w wyniku czego na skórze mogą pojawić się nieestetyczne plamy.

Warto więc wybrać się w ciepły letni dzień poza miasto, aby zebrać kwiat dziurawca. Dzięki temu nie tylko miło spędzimy czas na łonie natury, ale również zaopatrzymy się w cenny surowiec, z którego przygotujemy cudowny lek na przeziębienie i wiele innych dolegliwości.

 

5

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin