GLISTNIK.doc

(24 KB) Pobierz
GUSTNIK —JASKÓŁCZE ZIELE

GUSTNIK —JASKÓŁCZE ZIELE

 

   Na początku uwaga! Świeża roślina glistnika jest toksyczna, dlatego zawsze wymagana jest szczególna ostrożność w jej stosowaniu. Najlepiej poradzić się przed zastosowaniem lekarza lub doświadczonego zielarza. Słynny zielarz ks.Grzegorz Sroka umieszcza glistnik wśród roślin silnie działających, które zawierają związki chemiczne mogące spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Uważa się, że preparaty glistnika wstrzymują rozrost nowotworów. W medycynie zachodnioeuropejskiej stosowano je przy raku skóry i żołądka. Maria Treben wspomina przypadek pewnej kobiety, która przez kilka lat miała wrzód na prawej powiece. Był on czerwony, dosyć duży, ale nie sprawiał żadnych dolegliwości. Jednak gdy kobieta poszła do okulisty, ten od razu zwrócił uwagę na narośl. Skierował pacjentkę na badania. Werdykt był straszny — rak skóry! Kobieta była załamana, dowiedziała się, że jedyną jej szansą na wyleczenie jest chemioterapia. I kobieta poddała się tym zabiegom, jednocześnie jednak, za radą zielarki, smarowała narośl kilka razy dziennie sokiem z glistnika. I po kilku miesiącach rakowaty guz zniknął! Okulista uznał to za cud, stwierdzając, że nie widział jeszcze, aby po naświetleniach jakiś nowotwór został całkiem zlikwidowany. O kuracji glistnikiem nie został bowiem poinformowany.

Współczesne polskie ziołolecznictwo zaleca to ziele jako rozkurczowe w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, jelit i oskrzeli, w kolce jelitowej i bolesnym miesiączkowaniu. W celach leczniczych zbiera się w maju lub czerwcu z roślin dziko rosnących górne części pędów w okresie zakwitania wraz z przyziemnymi liśćmi. Po wysuszeniu otrzymujemy ziele glistnika. Sok ze świeżej rośliny stosuje się na brodawki. Zielarze używają dzisiaj glistnika także jako leku w przypadku zaćmy, zmętnienia rogówki, krwawienia do siatkówki oraz odklejenia siatkówki. W powyższych dolegliwościach należy umyć liść glistnika i rozetrzeć miękką oś liścia między zwilżonym kciukiem i palcem wskazującym. Smaruje się nim zamknięte oczy, przesuwając palcem wskazującym w kierunku kącików oczu. I choć sok nie styka się bezpośrednio z okiem, to jednak na nie oddziałuje. Ten sam zabieg stosować można także w razie osłabienia wzroku oraz profilaktycznie, gdy oczy są przemęczone.

 

 

 

 

MIESZANKA BONIFRATRÓW PRZY KAMICY ŻÓŁCIOWEJ

1. ziele glistnika 20 g

2. koszyczek rumianku 20 g

3. liść mięty 20 g1

łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem przez 3 minuty, przecedzić i pić ciepły napar — pół szklanki kilka razy dziennie.

 

MIESZANKA POMAGAJĄCA W OKRESIE PRZEKWITANIA

1.     korzeń kozłka lekarskiego 20 g

2.     2. kłącze perzu 20 g

3.     3. ziele pięciornika 20 g

4.     4. ziele glistnika 20 g

5.     5. liść mięty pieprzowej 10 g

1 łyżkę ziół gotować 3-5 minut w ilości dwóch szklanek wody. Wypić tę ilość na dwa razy w ciągu dnia. Kuracja powinna trwać 7 -10 dni.

I jeszcze przypomnę: świeża roślina glistnika jest toksyczna, dlatego zawsze wymagana jest szczególna ostrożność w jej stosowaniu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin