Złote miotły.doc

(28 KB) Pobierz
Złote miotły, złoty skarb

Złote miotły, złoty skarb

Zbiory

Zbioru obydwu roślin dokonujemy w trakcie kwitnienia, najlepiej na początku, kiedy nie wszystkie kwiaty są rozwinięte. Ścinamy sekatorem górne, kwitnące części rośliny (wraz z liści) i suszymy rozłożone na papierze lub płótnie w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Właściwości lecznicze

Nawłoć jest zalecana do leczenia infekcji i zapaleń, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych oraz pomaga przy ich usuwaniu. Może obniżyć poziom cholesterolu i zapobiega miażdżycy, jest skutecznym lekarstwem na zapalenie górnych dróg oddechowych i zatorów, nieżytu nosa, sezonowych alergii, zapalenia zatok, przeziębienia i grypy. Maść z oleju i nawłoci jest tradycyjnym lekarstwem na bóle i stanowi wspaniały dodatek do jakiegokolwiek leczenia zapalenia stawów, działa uśmierzająco na ból.

Nawłoć pospolita działa moczopędnie, antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, ściągająco, odtruwająco, wiatropędnie oraz pobudza czynność układu odpornościowego.

Natomiast nawłoć kanadyjska ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, moczopędne, odtruwające, rozkurczowe, zatrzymujące krwawienia, wzmacniające naczynia krwionośne, przeciwbólowe. Oprócz tego pomaga usunąć obrzęki, wspomaga pracę żołądka i jelit, działa przeciwreumatyczne i działa korzystnie na przewód moczowy w przypadku kamicy nerkowej i zapaleniu pęcherza. Nawłoć kanadyjska ma również działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbiegunkowe, jest również pomocna w leczeniu grypy, kokluszu i przewlekłego zapalenia skóry.

 

Przepisy

I jak zwykle poniżej kilka łatwych przepisów na wykorzystanie tych przepięknych roślin.

Napar z nawłoci kanadyjskiej

Jedną łyżkę suszonego ziele zalewamy szklanką wrzącej wody.i odstawiamy do naciągnięcia na 20 minut. Następnie przecedzamy i pijemy dwie szklanki dziennie. Napar działa leczniczo na układ moczowy, pomaga w dolegliwościach reumatycznych oraz w leczeniu trądziku. Napar ma również zastosowanie w przypadkach osłabienia żołądka, a także działa napotnie i pomaga rozkruszyć kamienie nerkowe. Naparem można również przemywać twarz. Jeśli napar zrobimy trochę mocniejszy, to można nim płukać jamę ustną w przypadku stanów zapalnych.

Syrop z kwiatów nawłoci kanadyjskiej

Zbieramy świeże kwiaty nawłoci, rozdrobnić, zalać taką ilością gorącej wody, by dokładnie przykryła kwiaty i odstawić do wystygnięcia, a następnie przecedzić. Do powstałego naparu dodaj sok z cytryny (na każdy litr sok z 1-2 cytryn) oraz cukier. Ilość cukru jest uzależniona od tego jak słodki syrop chcecie Państwo uzyskać. Pamiętajmy, że im więcej cukru dodamy, tym dłużej będziemy mogli syrop przechowywać. Ja dodaję na litr naparu około 700 gram cukru. Następnie syrop zagotowujemy, wlewamy do słoików lub butelek, stawiamy „do góry nogami”, przykrywamy kocem i zostawiamy do ostygnięcia. Syrop smakuje wyśmienicie, a do tego wspomaga pracę układu moczowego, wzmacnia organizm i działa korzystnie na przewód pokarmowy. Wlewając wodę do syropu, proszę to robić powoli, ponieważ bardzo się pieni

Nalewka na nawłoci pospolitej

50 gram suszonego ziela zalewamy 750 ml wrzątku, odstawiamy na 30 minut po przykryciem, przecedzamy i dodajemy pół litra spirytusu (96%). Wszystko dobrze mieszamy i kiedy płyn ostygnie ponownie przecedzamy i wlewamy do butelek z ciemnego szkła. Nalewkę przyjmujemy w ilość 20-30 kropli trzy razy dziennie, mieszając w kieliszku z letnią wodą. Nalewka ma działanie przeciwzapalne, moczopędne, bakteriobójcze, przeciwkaszlowe, uszczelnia ściany naczyń włosowatych, reguluje przemianę materii oraz lekko obniża ciśnienie krwi. Nalewkę warto stosować w stanach zapalnych dróg moczowych, skazie moczanowej, kamicy nerkowej i pęcherzowej, w przeroście gruczołu krokowego, w stanach zapalnych jamy ustnej, a także w chorobie reumatycznej.

Okłady z nawłoci pospolitej i kanadyjskiej

Świeże kwiaty wraz z liśćmi dokładnie i mocno rozbić na drewnianej desce. Powstałą miazgę nałożyć na gazę lub szmatkę, przyłożyć na obolałe miejsce i przymocować lekko bandażem. Taki okład stosujemy w przypadku bóli reumatycznych i artretycznych, a także w stanach zapalnych mięśni i ścięgien. Po wyschnięciu miazgi okład zdejmujemy.

Macerat z kwiatów nawłoci kanadyjskiej

Kwitnącą nawłoć pokroić na kawałki, włożyć do słoja i zalać alkoholem 40 procentowym, tak by alkohol dokładnie przykrył ziele. Słój zamykamy i odstawiamy na trzy tygodnie. Po tym czasie przecedzamy i przelewamy do butelek z ciemnego szkła. Macerat stosujemy do pędzlowania jamy ustnej w przypadku stanów zapalnych i ranek, do smarowania po użądleniu przez owady, a także można nim smarować stopy rano i wieczorem, w przypadku grzybicy stóp.

 

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin