Dzisiaj robimy syrop czy też miód z mniszka.doc

(29 KB) Pobierz
Dzisiaj robimy syrop czy też miód z mniszka, który można przerobić na cukierki nie tylko dla dzieci

Dzisiaj robimy syrop czy też miód z mniszka, który można przerobić na cukierki nie tylko dla dzieci. Rzecz jest prosta, ale bardzo smaczna. Spróbujcie sami :)

 

Przepis: 300 główek mniszka wrzucamy do 0,7 L wody - gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez ok 1h. Ugotowany wywar odstawiamy w chłodne miejsce na kilka godzin lub całą noc. Przecedzamy wywar i po jego zważeniu dodajemy 1 część miodu do 2 części wywaru - można dodać więcej miodu, cukru trzcinowego lub zwykłego cukru jeśli lubicie bardzo słodko. Gotując wywar z miodem dodajemy również 5 goździków (mniej lub więcej według uznania), maleńką szczyptę soli i sok z połowy cytryny. Gotujemy bez przykrycia aż wywar nie zmieni konsystencji na bardziej gęstą - około 1h. Gotowy syrop/miód przelewamy gorący do słoiczków odwracając je do góry dnem. Gotowe, zdrowe i smaczne - koniecznie spróbujcie!!!

 

 

Do przygotowania syropu będziemy potrzebowali:

Z podanych proporcji wyjdzie około 1400 ml syropu (miodu)

500 szt. świeżych kwiatów mniszka lekarskiego (około 500 g)

1 kg cukru

sok wyciśnięty z 2 cytryny

1 l wody

 

 

Witajcie Kochani Zbieramy kwiaty Mniszka Lekarskiego czyli mleczu. Czas zbierania od początku kwitnienia (u nas jest to połowa kwietnia) do końca maja. Zbieramy w rękawicach bo mlecz przebarwia skórę i paznokcie na rudo!

Mój sposób na syrop (lub namiastkę miodu):

zebrać 2-litrowy pojemnik mniszka, oderwać zielone części od płatków, - pozostanie 1- litrowy pojemnik płatków, do tego - 1 litr wody zagotowany z - 1 kg cukru oraz - 3 goździkami. Uwaga: jeśli to ma być syrop wystarczy gotować cukier z wodą i goździkami przez pół godziny, jeśli zaś chcemy mieć namiastkę miodu np. do polewania naleśników gotujemy nieco dłużej. Płatki mniszka przełożyć do trzech słoików o pojemności około 1 litr, zalać lekko ciepłym syropem i odstawić na słoneczny parapet na 3 dni. Następnie zlać syrop do garnka, podgrzać do temperatury "prawie wrzenia", doprawić do smaku syropem z pigwy lub ewentualnie sokiem z jednej cytryny, jeszcze gorący zlać do butelek, butelki zakręcić i przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu, w zimie się przyda jako namiastka wiosny. Ja robię w 100 lub 200 ml. butelkach wtedy jestem pewna, że po otwarciu nie zużyty syrop się nie zepsuje.                             www.youtube.com/watch?v=JtTjOyB8Ya0

 

orchidea 408 17 godzin temu

Bardzo mnie się spodobał Twój przepis, ponieważ nie występuje w nim proces gotowania kwiatów mniszka, co raczej wiąże się z jakąś utratą cennych składników ( w większości przepisów, niestety najpierw gotują kwiaty, a potem znowu wywar z nich razem z cukrem, aż do redukcji płynu). Rozumiem, że trudno jest określić, co znaczy "syrop odpowiedniej gęstości", mam więc pytanie, ile mniej więcej czasowo, na małym ogniu należy gotować wodę z cukrem w proporcji jaką podajesz, tzn. 3 litry wody z 3 kg cukru. Pozdrawiam serdecznie:)

Zaczarowany ogródek

Zaczarowany ogródek

17 godzin temu

Ja gotuję pół godziny na syrop do herbaty, na gęsty miód trzeba gotować około godzinę sprawdzając najlepiej wylewając kroplę syropu na porcelanowy talerzyk. Szybko się schłodzi i widzimy czy taka konsystencja nam odpowiada.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin