Carolin Mueller Pawlak_Naturalna kuchnia wegetariańska_część 2.rtf

(348 KB) Pobierz

Od wydawcy

 

              Z wielką satysfakcją i radością oddajemy do rąk naszych Czytelników drugą część, bardzo już popularnej książki, którą jest "Naturalna kuchnia wegetariańska".

              Pierwsza jej część wydana w roku 1992 od samego początku zyskała sobie przychylność wszystkich tych, którym sprawy zdrowego odżywiania nie były obojętne.

              Zainteresowanie wśród naszego społeczeństwa sprawami zdrowia stale wzrasta . Jest to bardzo pocieszające, zważywszy fakt, iż należymy do krajów odznaczających się bardzo wysokim wskaźnikiem umieralności, z powodu chorób układu krążenia i chorób nowotworowych. Każde dążenie do uczynienia zmiany w stylu życia jest bardzo istotne i może zaowocować lepszym samopoczuciem, a co za tym idzie lepszą sprawnością fizyczną i umysłową.

              Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe szczególnie w przypadku braku doświadczenia w przygotowywaniu zdrowych, wartościowych potraw. Książka którą oddajemy Państwu do rąk stanowić będzie niewątpliwą pomoc w poko­naniu takich problemów.

              Pragnieniem naszym jest życzyć Państwu zdrowia oraz poznania wielu ciekawych tajemnic wegetariańskiej kuchni.

Fundacja ŹRÓDŁA ŻYCIA

 

 

 

 

Spis treści:

 

 

OD WYDAWCY .................................................................................               1

OD AUTORKI .....................................................................................               2

ZASADY ODŻYWIANIA I ZDROWIA ............................................              2

              ŚNIADANIA ....................................................................................               4

              PASTY NA CHLEB .........................................................................               6

              ZUPY ................................................................................................              9

              DANIA GŁÓWNE ...........................................................................              10

              KOTLETY.........................................................................................              19

              SAŁATKI .........................................................................................              22

              SOSY.................................................................................................              25

              DESERY............................................................................................              26

              RÓŻNE RODZAJE MLEKA I KOKTAJLE ...................................               30

              PRZEPISY DODATKOWE .............................................................              31

              POTRAWY Z UŻYCIEM NABIAŁU I JAJ....................................               33

PLANOWANIE MENU.......................................................................              37

 

 

 

 

Od autorki

 

              Pomówmy o tym ile kosztuje prowadzenie kuchni wege­tariańskiej? Większość ludzi mówi mi, że jest to zbyt drogie.

Powodem tego typu myślenia może być fakt, iż produkty typu soczewica, fasolka kidney czy soja kosztują więcej niż zwykła biała fasola. Ale pamiętajmy, że każdy produkt tego typu zwiększa swoją objętość po namoczeniu, czy gotowaniu. Z jednego kilograma soi można otrzymać 8-10 litrów mleka sojowego, albo zrobić wystarczająco dużo kotletów dla 8-12 osób. Sytuacja wygląda tak samo jeśli chodzi o soczewicę czy innego rodzaju produkty strączkowe. Porównajmy tę wydajność z tym co można zrobić z jednego kilograma mięsa lub sera!

              Koszty te stają się jeszcze niższe, gdy mamy możliwość uprawiać te rośliny. Tak, w Polsce można uprawiać fasolkę kidney, soję i wiele innych nowych produktów obok tych owoców i warzyw, które każdy z nas regularnie uprawia.

              Dobrym sposobem zaoszczędzenia pieniędzy jest przyrzą­dzanie tylko takiej ilości jaka jest nam potrzebna, jak również wykorzystywanie tego co zbywa. Zauważyłam, że bardzo często przyrządzamy tak dużo pożywienia, że wystarczyłoby to na dwa razy więcej gości. Jest to marnotrastwo produktów i cennego czasu oraz przyczyna stresu wielu gospodyń. Za­planujmy nasze menu i przestrzegajmy go. Surówka, danie główne, warzywa, ziemniaki, ryż lub makaron w zupełności wystarczą. Jeśli coś z tego zostanie, wykorzystujmy to. Warzywa, makaron, ziemniaki mogą być wykorzystane do zupy lub do surówek. Można z nich szybko przyrządzić smaczny posiłek. Każdy dobry kucharz uczy się pilności i oszczędności. Być jaroszem nie znaczy spożywać produkty wyłącznie ze sklepu ze zdrową żywnością. Znaczy to raczej spożywanie różnorodności produktów szczególnie zbożowych, orzechów, owoców i warzyw dostępnych w każdym sklepie, bazarze czy z własnego ogródka. Znaczy to również unikanie konsumpcji niezdrowych dla nas produktów typu cukierki, czekolada, ciasteczka, chipsy (które są na dodatek drogie) oraz produktów dostarczających organizmowi tzw. pustych kalorii, takich jak biały ryż, biały chleb i inne produkty rafinowane. Im bardziej naturalne są to produkty tym lepiej. Stosując powyższe rady zauważymy, iż posiadać będziemy więcej pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczyć na zakup kiwi, pomarańczy, bananów i orzechów.

              Większość ludzi zgodzi się z tym, że dieta wegetariańska jest zdrowsza. Spoglądając na dowody wykazujące bezpośre­dnią zależność spożywania mięsa i występowania różnego rodzaju chorób można powiedzieć, że patrząc przyszłościowo, koszt spowodowany leczeniem będzie znacznie mniejszy. Ponadto, pomyślmy o zaoszczędzonym czasie, który musie­libyśmy spędzić w poczekalni, w przychodni, w gabinecie lekarskim, czy w kolejce w aptece.

              Możemy zatem powiedzieć, że dieta jarska jest dzisiaj nie tylko tańsza ale powoduje także oszczędność czasu i pieniędzy oraz przede wszystkim chroni nasze zdrowie.

              Jeśli myślisz, że zabiera ona zbyt dużo czasu, proszę przestudiuj część dotyczącą planowania menu.


 

ZASADY ODŻYWIANIA

I ZDROWIA

 

 

 

 


              Wiele można by mówić na temat co robić, a czego nie robić aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Co to znaczy

być zdrowym? Czy znaczy to po prostu nie chorować? Zdecydowanie jest to coś więcej. Bóg nas stworzył, nie po to aby ciągle narzekać, aby chorować, aby być ponurym i zrzędzić. Raczej po to aby być szczęśliwym, gotowym pokonać negatywne odczucia, aby pokonywać problemy w pokoju ducha. On przyrzekł nam, że z Nim wszystko jest możliwe. A w sytuacjach negatywnych, smutnych mamy pamiętać, że przechodzimy przez tego typu doświadczenia dla naszego dobra (Filip. 4,13; Rzym. 8,28).

              W Ameryce przeprowadzono badania, w których siedmiu tysiącom osób zadawano proste pytania dotyczące praktyko­wanych przez nich zwyczajów w ich życiu. Następnie obserwowano stopień śmiertelności u tych osób i łączono go z praktykowanymi przez nich zwyczajami. Jedno z pytań brzmiało: "Czy jesteś szczęśliwy?". To pytanie brzmi bardzo banalnie prawda? Sądzę, że będziemy zdziwieni faktem, że śmiertelność osób nieszczęśliwych w przeciągu 9 lat była wyższa o 57% w stosunku do szczęśliwych.

              Twoje spojrzenie na życie ma duży wpływ na Twoje zdrowie fizyczne. Dlatego jest rzeczą ważną aby być szczęśliwym. Ale jak można stać się szczęśliwym? Pismo Święte mówi: "Błogosławiony lud, którego Bogiem jest Pan" (Psalm 144,15); "Szczęśliwy jest ten, kto się lituje nad ubogimi" (Przyp. Sal. 14,21). "Kto ufa Panu jest szczęśliwy" (Przyp. Sal. 16,20). Są to wszystko recepty na szczęście. Poświęć kilka minut każdego dnia na czytanie Pisma Świętego i znajdź te wspaniałe słowa obietnicy dla swojego własnego komfortu.

              Z jakiego powodu powinniśmy być szczęśliwymi? Jeśli nie masz niczego teraz, co dałoby Ci szczęście, pomyśl o Jezusie, który umarł za nas, aby każdy z nas mógł mieć życie wieczne. Masz Boga, który otrze Twoje łzy i smutek, który da Ci dom, abyś mógł mieszkać na wieki z Nim (Obj. 21,1-5).

              Codzienne zaufanie Bogu niezależnie w jakiej znajdziemy się sytuacji, jest kluczem do zdrowia mentalnego. Naukowcy pokazali nam, że ma to kolosalny wpływ na zdrowie fizyczne. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat, jak radzić sohie ze stresem, przeczytaj książkę "Umysł, charakter, osobo­wość napisaną przez Ellen White. Możesz też napisać do mnie na mój stały adres: Carolin Pa­wlak ul. Kościu­szki 19133; 88-320 Strzelno. Postaram się znaleźć dla Ciebie jakieś, interesujące materiały.

 

 

JEDZENIE MIEDZY POSIŁKAMI

              Jednym z najdziwniejszych zwyczajów jakie ludzie pra­ktykują, jest jedzenie między posiłkami. Jedzenie takie ma bardzo niszczący wpływ na organizm. Wielu ludzi nawet przed pierwszym posiłkiem coś je. Następnie przychodzi śniadanie, potem jakaś przekąska, później drugie śniadanie, następnie coś specjalnego, obiad i tak przez cały dzień. Zwyczaj ten przeszkadza procesowi trawienia. Każde pożywienie spożyte przed strawieniem wcześniejszego posiłku zatrzymuje, a tym samym wydłuża cały proces trawienia. W ten sposób żołądek nigdy nie odpoczywa. Nie trudno sobie wyobrazić jakie byłoby nasze samopoczucie, gdybyśmy pracowali przez dwadzieścia godzin dziennie przez tydzień, rok?

 

              Oto kilka przeprowadzonych eksperymentów, które ilu­strują niebezpieczeństwo jedzenia między posiłkami.

"Aby sprawdzić czas potrze­bny na wypróżnienie się żołądka po spożytym posiłku, dokony­wano prześwietlenia tego orga­nu. Żołądek zwykle potrzebuje 2,5 - 4 godzin aby strawić posi­łek. Przeprowadzono serie te­stów na osobach, którym poda­wano śniadanie składające się ze śmietany, chleba, gotowanych owoców i jajek. Stwierdzo­no, że w czasie krótszym niż 4,5 godziny żołądki kontrolowanych osób były puste.

              Kilka dni później tym samym osobom podano takie samo śniadanie. Dwie godziny później jednej z tych osób podano małą porcję lodów. Stwierdzono, że 6 godzin po śniadaniu pokarm ze śniadania ciągle zalegał w jej żołądku. Innej osobie podano kanapkę z masłem orzechowym, również dwie godziny po śniadaniu. Dziewięć godzin później pozostałości pokarmu ze śniadania znajdowały się w jej żołądku. Trzeciej osobie podawano pół kawałka chleba z masłem co półtorej godziny po śniadaniu, bez żadnego obiadu. Odkryto, że ponad połowa z tego co człowiek ten zjadł na śniadanie znajdowała się w jego żołądku 9 godzin później. Czwartej badanej osobie podano jak pozostałym śniadanie o godzinie 8.00. Dwa razy przed i dwa razy po południu, tej osobie podano kawałek batona czekola­dowego. O godzinie 21.30, a więc 13,5 godziny po śniadaniu ponad połowa pokarmu ze śniadania zalegała w jej żołądku.

              Odkryto, że nawet spożywanie maleńkich orzeszków ziemnych opóźnia proces trawienny aż do 11 godzin po śnia­daniu, w którym to czasie ciągle duże porcje pokarmu zalegają w żołądku. Tego typu praktyki nie współdziałają z naszym organizmem, niszczą normalną pracę i osłabiają nasz umysł, ciało i mają negatywny wpływ na nasze emocje. Wiele różnego rodzaju związków chemicznych mających działanie toksyczne tworzy się przez spożywanie między posiłkami. Są to między innymi: aldehyd, alkohol, ester itp. Powodują one zatrucie mózgu, wątroby, nerek i innych delikatnych organów." (Na­tures Banquet s. 111).

              Mam nadzieję, że tych kilka informacji zwróciło dostateczną uwagę na niebezpieczeństwo jedzenia między posiłkami. Bardzo często nie odczuwamy negatywnego wpływu tej praktyki od razu. Ale gdy to nastąpi może być za późno, aby uchronić się przed groźnymi konsekwencjami takiej diety. Właściwym rozwiązaniem byłoby zatem jedzenie dwa lub trzy razy dziennie i picie wody między posiłkami.

 

WODA

                            Picie wody jest również jedną z podstawowych zasad zdrowia.

Wszyscy słyszeliśmy o ważności picia wody. Każdy ruch naszego ciała wymaga wody. Nasze tkanki w dużym stopniu zbudowane są z wody. Woda potrzebna jest do zabierania produktów ubocznych przemiany małerii oraz

do oczyszczania organizmu ze wszelkich trucizn. Jest ona jednym z najważniejszych czynników mających wpływ , x 1 na cyrkulację krwi. Ze względu na normalne życiowe procesy zachodzące w naszym ciele, tracimy dużo wody w ciągu dnia.

Ta strata musi być wyrów­nana. Pewien procent wody dostaje się do organizmu wraz z pożywieniem. Nie jest to jednak ilość wystarczająca. Dlatego organizm wymaga dostarczenia 6-8 szklanek wody dziennie dodatkowo. Gdy mówimy o tym podczas prowadzonych przez nas programów zdrowotnych, ludzie nie bardzo chcą decydować się na wypijanie tej ilości płynu. Ale wielu z nas piło tyle już do tej pory. Herbata do śniadania, sok lub kompot do obiadu itd. Jednakże picie w czasie posiłku nie jest najlepszą praktyką, ponieważ nasze soki żołądkowe zostają w ten sposób rozcieńczone. W ten sposób zwalniamy proces trawienia.

                            Zaleca się więc picie między posiłkami a nie w trakcie posiłku. Oprócz zmiany czasu picia, musimy również zastanowić się

nad tym co pijemy. Woda jest najlepszym napojem. Zdecydo­wanie unikaj: picia prawdziwej herbaty lub kawy (nawet bezkofeinowa kawa ma negatywny wpływ, dlatego zastąp ją Inką), napojów ze sztucznymi aromatami oraz napojów z dodatkiem cukru sprzedawanych jako naturalne soki (sprawdzaj składniki - 100% czasami nie znaczy 100%, a w zamian dodaje się cukier). Można również polecić niesłodzone herbaty ziołowe.

 

KILKA PROSTYCH ZASAD DO ZASTOSOWANIA:

1. Spożywaj dużo świeżych owoców i warzyw. Im krócej gotujemy te produkty, tym więcej witamin i minerałów one zawierają.

2.              Używaj wiele produktów, ale nie w jednym posiłku. Najlepiej jest serwować 2-4 różnych dań w jednym posiłku. Nie więcej.

3. Unikaj spożywania coca-coli, pepsi i innych nienatural­nych, słodzonych napojów, podobnie jak chipsów, cukierków, ciasteczek i innych produktów rafinowanych, zawierających dużo kalorii a nie posiadających żadnych wartości odżywczych. One sprawiają, że przybierasz na wadze, czujesz się niezdrowo i nie masz ochoty na pokarmy wartościowe. Jest to ważny problem zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Chętnie jadłyby one cukierki i chipsy ale nie mają ochoty na warzywa i inne produkty. Jeśli chcesz dać dziecku coś specjalnego, daj mu orzechy, owoce, marchew i inne zdrowe produkty.

4.  Używaj więcej produktów razowych, takich jak brązowy ryż, kasza gryczana, kasza jaglana, razowy chleb i owies.

5. Zmniejsz spożywaną ilość cukru, przypraw (takich jak ocet, pieprz, musztarda, goździk korzenny i gałka muszkatowa), tłuszczu (nie używaj smalcu nawet w małych ilościach), proszku do pieczenia i sody.

6.  Jedz codziennie w tym samym czasie i zachowuj przerwę między posiłkami 5-6 godzin.

7.  Nie jedz między posiłkami, nawet orzeszków ziemnych. Podawaj deser zaraz po posiłku, a nie godzinę później. 8.  Spożywaj obfite śniadanie i lekką kolację. Jeśli jesz kolację, zrób to przynajmniej na 3 godziny przed snem.

9.  Jedz tylko tyle, abyś był usatysfakcjonowany. Za dużo pokarmu sprawi, że Twój umysł będzie ociężały, podatny na depresję, spowoduje, że będziesz się czuł nerwowy, zmęczony. Jest to również przyczyną chorób, otyłości i wcześniejszej śmierci.

10. Jedz powoli i żuj dobrze. Czas na posiłek powinien być okresem przyjemności, bez pośpiechu.

11. Pij 6-8 szklanek wody dziennie ale unikaj picia w czasie jedzenia.

12. Unikaj picia prawdziwej herbaty i kawy, palenia tytoniu i picia alkoholu. Próbuj radzić sobie ze stresem, zmęcze­niem i chorobą w sposób naturalny bez użycia środków chemicznych.

13. Unikaj wszelkiego rodzaju diet, reklamowanych jako diety dla szybkiego zrzucenia wagi. Zwykle programy takie są drogie i nieefektywne na długi dystans. Otyłość spowodowana jest w większości przypadków przez złe nawyki. Tak więc jedynym efektywnym sposobem pozbycia się otyłości jest skorygowanie tych przyzwy­czajeń. W przeciwnym razie, tak szybko jak skończymy praktykowanie tego programu (diety) otyłość pojawi się na nowo.

14. Ze względu na związek między zdrowiem mentalnym a fizycznym, unikaj wszelkich nienaturalnych czynników podniecających, takich jak muzyka rockowa, książki miłosne lub kryminały. Poprzez wywoływanie nienatu­ralnych uczuć i pragnienień w naszych umysłach wpły­wają na pracę mózgu w sposób którego sobie nie uświadamiamy. Wiele morderstw i samobójstw popeł­niono w efekcie słuchania utworów rockowych lub naśla­dowania "gwiazd", które zachęcały do tego typu zacho­wań. Wiele żon odkryło, że ich mężowie przestali je kochać pod wpływem porównania z atrakcyjną kobietą, lansowaną w różnych romansach? W ten sposób traci się kontakt z rzeczywistością, otwiera się drogę do niezado­wolenia i innego rodzaju napięć mentalnych.

15. Dokładnie badaj oglądane filmy i programy telewizyjne. Niektóre filmy budują, są pomocne, jednak większość filmów posiada szkodliwy wpływ i powoduje poważne problemy rodzinne oraz zachwianie relacji z innymi ludźmi. Zamiast oglądania filmów weź kochaną przez siebie osobę na spacer, przeczytaj budującą książkę, która spowoduje, że staniesz się lepszą osobą (Pismo Święte może być dobrym początkiem, autor jest źródłem wszelkiej mądrości i miłości). Albo zadzwoń i porozmawiaj z przyjacielem.

              Znacznie więcej można byłoby powiedzieć np. na temat gimnastyki, korzystania ze świeżego powietrza i innych ważnych zagadnień zdrowia. Ze względu na to, że jest to książka kucharska, najwięcej informacji dotyczy kwestii żywienia. Niezależnie jednak od tego jak dobrą praktykujemy dietę, nie będziemy cieszyć się optymalnym zdrowiem bez właściwej gimnastyki, dbania o odpowiednio długi czas snu, korzystania ze świeżego powietrza i stosowania wszystkich pozostałych zasad omówionych w pierwszej części książki "Naturalna kuchnia wegetariańska" (str. 141-157).

              Możesz czuć się lepiej, ale pamiętaj Twoim celem powinno być: "Stać się tym, kim mogę być". W przeciwnym razie będziesz oszukiwał samego siebie. Życzę Ci powodzenia na Twojej drodze do dobrego zdrowia.

 

ŚNIADANIA

 

 

              Zdrowy tryb życia, to nie tylko wyeliminowanie z diety szkodliwych artykułów, to również praktykowanie pewnych prostych zasad zdrowia.

Jedna z takich zasad to jedzenie regularnie solidnego śnia­dania. Zasadę tę można uważać jako podstawową ponieważ rezultaty nieprzestrzegania jej, mogą prowadzić do skompli­kowanych problemów. Ważność tej zasady podkreślona została już w XIX wieku przez pionierkę zasad odżywiania Ellen White. W roku 1884 napisała ona: "Niech twoje śniadanie będzie przypominało najobfitszy posiłek dnia" (Counsels on Diets and Foods s. 173).

              Współcześni naukowcy zajmujący się odżywianiem, całko­wicie popierają ten pogląd. Nie tylko ma to wielkie znaczenie dla dorosłych. Wpływa to również na dzieci w zadziwiający sposób. "Dziesięcioletnie badania przeprowadzone na uczelni Iowa Medical College wykazały, że dzieci w wieku szkolnym nie wykazuj ą zainteresowania, nie uważaj ą w klasie w późnych godzinach rannych, jeśli nie spożywały śniadania. Natomiast ich praca znacznie się poprawia gdy jedzą śniadanie. W dodatku dziecko, które pozbawione było rannego posiłku ma większe prawdopodobieństwo podatności na infekcje, zmęczenie w stosunku do dziecka, które zjadło śniadanie." (Dane Brody's "Nutrition Book s. 369).

              Zdolność naszego organizmu do metabolizacji pokarmu jest największa w godzinach rannych. Dlatego ten sam posiłek zjedzony na kolację może być zjedzony na śniadanie z lepszym skutkiem, jeśli chodzi o dostarczenie wartości odżywczych i mniejszą porcję odłożonej tkanki tłuszczowej. Ma to swoje wielkie znaczenie w przypadku pragnienia pozbycia się nadwagi.

Powiemy, że czujemy się ociężali po zjedzeniu dużego śniadania. Jeśli takie odczucie występuje, to może być ono spowodowane dwoma czynnikami.

              Po pierwsze duże śniadanie nie znaczy spożywanie dużej ilości tłustych produktów, produktów kalorycznych. Ilość tłuszczu, rodzaj pożywienia musi być przez nas kontrolowana, mimo, że jest to posiłek, podczas którego można zjeść dużo. Mój mąż zjada dużą miskę granoli z owocami na śniadanie każdego dnia. On nigdy nie czuje się ociężały po śniadaniu.

              Po drugie. Jeśli zjadamy obfitą kolację, nasze organy tra­wienne są przepracowane, zmęczone. Oto dlaczego czujemy się zmęczeni. Definitywnie wtedy nie czujemy głodu. Łatwo zatem stwierdzić, że mówiąc o śniadaniu trzeba również powiedzieć parę słów o kolacji.

              Kolacja, nie może być obfitym, ciężkim posiłkiem. "Kolacja spożywana we wczesnych godzinach, zatrzymuje trawienie wcześniejszego posiłku. Spożywana późno nie może być strawiona przed pójściem do łóżka. W ten sposób żołądek nie otrzymuje prawidłowego odpoczynku. Sen jest niespokojny, podrażnia się mózg i nerwy, odchodzi apetyt na śniadanie, cały organizm nie jest wypoczęty i nie jest gotowy do codzien­nych czynności." (Counsels on Diet and Foods, s. 176).

              Jedzenie dużej kolacji znaczy dostarczanie dużej ilości kalorii. Co Twój organizm może z nimi zrobić? Ze względu na to, że generalnie jesteśmy mniej aktywni wieczorem, a zdolność przemiany metabolicznej organizmu nie jest najwyższa, te kalorie zostają zamienione na tkankę tłuszczową. Praca ta dokonuje się wtedy, gdy Twoje organy powinny odpoczywać.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin