Hernardo de Soto.doc

(27 KB) Pobierz
Hernardo de Soto „Tajemnica kapitału”

Hernardo de Soto „Tajemnica kapitału

 

Pięć tajemnic kapitału

De Soto w swojej książce „Tajemnica kapitału” zastanawia się,  dlaczego kapitalizm przejęty od zachodu przez kraje Ameryki południowej oraz kraje bloku socjalistycznego nie działa?

Jak stwierdza autor Kapitalizm pozostał jako jedyny możliwy sposób racjonalnej organizacji nowoczesnej gospodarki. Jednocześnie godzina największego triumfu kapitalizmu jest godzina jego kryzysu,  ponieważ nowo wprowadzone Mechanizmy rynkowe w krajach II i III ŚWIATA wyparte zostały przez rynkową brutalność wrogość do kapitalizmu i zagrożenia wynikające z niestabilności.

Porażka reform kapitalistycznych w większości biednych krajów może doprowadzić ostatecznie do recesji bogatych gospodarek.

(Spotkania WTO (Światowej Organizacji Handlu)-> zamieszki)

PRZEPIS NA KAPITALIZM

Rada zachodu: stabilizujcie swoje waluty, bądźcie twardzi, ignorujcie zamieszki żywnościowe i czekajcie cierpliwie, aż zagraniczni inwestorzy wrócą.

Jeżeli nie wychodzi to ze wg na:

·            brak ducha przedsiębiorczości i dążeń rynkowych.

·            Różnice kulturowe – bzdura

PRAWDA

Rynki to starożytna i uniwersalna tradycja

Biedni oszczędzają (bez reprezentacji to martwy kapitał), ale nie są zdolni do wytwarzania kapitału („to życiodajna krew systemu kapitalistycznego, fundament postępu”).

SYSTEMY REPREZENTACJI

Dlaczego mieszkańcy zachodu są w stanie – dzięki reprezentacji majątku przez odpowiednie tytuły własności – dostrzec i wydobyć z niego kapitał)

Na przestrzeni wieków ludzie wytwarzali systemy reprezentacji – pismo, notacje muzyczną, zapis księgowy – po to, by ogarnąć umysłem to, czego ręce nigdy nie mogłyby dotknąć.

Brak procesu przemiany niewidzialnego w widzialne w biedniejszych regionach globu, gdzie żyje dwie trzecie ludności, nie jest wynikiem jakiejś monopolistycznej zachodniej konspiracji.

Chodzi o niejawną ukryta głęboko w systemach własności infrastrukturę prawną, w której własność jako taka stanowi jedynie czubek góry lodowej. Cała reszta tej góry to skomplikowany proces, za sprawą którego ludzie są w stanie przetworzyć zasoby i pracę w kapitał.

W krajach 2. i 3. świata zaczęto budować kapitalizm bez kapitału, dzieli on te same problemy polityczne, społeczne i gospodarcze: jaskrawe nierówności, szarą strefę, wszechobecne mafie, niestabilność polityczną, drenaż kapitału, jawna pogardę dla prawa, co kraje zachodnie a w szczególności Stany Zjednoczone 100 lat temu.

1) TAJEMNICA BRAKUJĄCEJ INFORMACJI Nikt nie zajął się zbadaniem

zdolności biednych do gromadzenia kapitału (martwy kapitał).

2) TAJEMNICA KAPITAŁU Czym jest kapitał, w jaki sposób powstaje i jak wiąże się z pieniędzmi?

3) TAJEMNICA ŚWIADOMOŚCI POLITYCZNEJ Od życia zorganizowanego na małą skalę do życia zorganizowanego na wielką skalę. Rewolucja przemysłowa w biedniejszych krajach – niezauważona.

4) BRAKUJĄCE LEKCJE Z HISTORII STANÓW ZJEDNOCZONYCH Przepis na kapitalizm znajduje się w książkach do historii.

5) TAJEMNICA KLĘSKI  PRAWA: DLACZEGO PRAWO WŁASNOŚCI NIE SPRAWDZA SIĘ POZA ZACHODEM Większość obywateli nadal nie jest w stanie wykorzystać prawa, by zamienić swe oszczędności w kapitał.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin